Najbliższy weekend 19-20 września zdominowany będzie w naszym mieście przez biegaczy. Najpierw w sobotę przed południem, na Stadionie Miejskim przy ul. Zjazd odbędzie I PKO Bieg Charytatywny dla niedożywionych dzieci. Po południu ze Starego Rynku wystartuje 2. Bieg o Żywą Świnię Łomża – Giełczyn. W niedzielę natomiast park Papieża Jana Pawła II w Łomży zamieni się w rodzinną strefę sportu podczas imprezy "11 biega 2015".
I PKO Bieg Charytatywny dla niedożywionych dzieci wystartuje o godz. 9.50 na stadionach w dwunastu miastach, w tym i w Łomży. Zawodnicy, tworzący pięcioosobowe drużyny, przez godzinę będą pokonywali kolejne okrążenia bieżni stadionu, z których każde zostanie przeliczone na jeden obiad dla dziecka. W Łomży wystartuje sześćdziesiąt zespołów, w tym drużyna Prezydencka złożona z Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, jego zastępców Agnieszki Muzyk i Andrzeja Garlickiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej Bernadety Krynickiej oraz prezydenckiego doradcy Mariusza Giełguta.
Zebrane środki finansowe w Łomży Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na dożywianie dzieci i walkę z ubóstwem wskazanej przez Prezydenta organizacji pozarządowej, którą jest Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Celem imprezy jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia z jednoczesnym udzieleniem konkretnej pomocy na rzecz dzieci z ubogich rodzin, które cierpią z powodu niedożywienia. Organizatorzy wydarzenia, czyli PKO Bank Polski oraz Fundacja „Wychowanie przez sport", przy współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, w trakcie jej trwania zorganizują dla najmłodszych „mini" miasteczko lekkoatletyczne, w którym odbędą się różne konkursy sportowe z nagrodami.
Do II Biegu o Żywą Świnię Łomża – Giełczyn, organizowanego przez Stowarzyszenie „Biegamy dla Zdrowia", zgłosiło się około 140 osób. Po 53 osoby zgłosiły się do półmaratonu i biegu na 10 km, które tuż po godz. 13:00 wystartują ze Starego Rynku. 31 osób zgłosiło się do biegu na 4 km, który odbędzie się w Giełczynie. Mieszkańcy Łomży biorący udział w biegu mogą liczyć na nagrody finansowe (3 dla Pań i 3 dla Panów). Sześć nagród finansowych zostanie rozlosowanych również wśród pozostałych uczestników biegów. Nagrodę główną w postaci żywej świni (lub ekwiwalent finansowy) otrzyma zwycięzca półmaratonu. Zawody, zakończą się około godz. 17:00 w Giełczynie częścią piknikową z pieczeniem i degustacją prosiaka.
Przewidywana trasa półmaratonu i biegu na 10 km będzie odbywała się przy ograniczonym ruchu drogowym, na wydzielonym w 1/2 pasie ruchu drogowego na odcinku: Stary Rynek, ul. Giełczyńska, Szosa Zambrowska, ul. Sikorskiego, ul. Zawadzka, ul. Przykoszarowa, ul. Wiosenna, Zawady ul. Łomżyńska, Giełczyn ul. Zawadzka i ul. Leśna. Bieg na 4 km odbędzie się w Giełczynie.
20 września Park Papieża Jana Pawła II w Łomży zamieni się w rodzinną strefę sportu. Wszystko za sprawą organizowanego w tym dniu dorocznego biegu „11 biega 2015". Do dyspozycji uczestników zaplanowano kilka dystansów, spośród których najdłuższy wynosi 5000 metrów. A pobiec może dosłownie każdy – nawet kilkuletnie oseski.
Organizatorem biegu jest Rada Osiedla Nr 11 w Łomży przy współpracy z MOSiR w Łomży, Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową i Ogniskiem TKKF "Zefir". Patronat Honorowy nad imprezą sprawuje Prezydent Miasta Łomża. Partnerem głównym wydarzenia jest białostocka sieć salonów mody męskiej Prestige Męski, która zaledwie kilka miesięcy temu uruchomiła w mieście swój kolejny lokal. Początek biegu w samo południe.
Rywalizację biegową przewidziano w kilku kategoriach wiekowych:
- Bieg Rodzinny (rodzic z dzieckiem 6-letnim lub młodszym) - 200 metrów,
- Bieg Skrzatów (dzieci 6-letnie i młodsze) - 200 metrów,
- Bieg Młodziaków (7 - 9 lat) - 1000 metrów,
- Bieg Starszaków (10 - 12 lat) - 1000 metrów,
- Bieg Juniorów (13 - 15 lat) - 2000 metrów,
- Bieg Główny (bez limitu wieku) - 5000 metrów.
Począwszy od kategorii „Młodziaków" zwycięzcy zostaną wyłonieni zarówno spośród startujących dziewcząt jak i chłopców.