Piętrzenie się lodu powoduje wzrost poziomu rzek w regionie. Kilka dni temu Pisa przekroczyła stan ostrzegawczy w miejscowości Ptaki. Sytuację na bieżąco monitorują służby i samorządowcy.
Od kilku dni wzrasta poziom rzek w naszym regionie. Jest to spowodowane zamarzaniem wody, która powoduje spiętrzenia. W ostatnim czasie strażacy wraz z samorządowcami na bieżąco monitorują poziomy rzek.
Wśród tych, które budziły największe obawy była Pisa, która kilka dni temu w miejscowości Ptaki przekroczyła poziom ostrzegawczy osiągając 223 cm. Do poziomu alarmowego brakowało tylko 17 cm. Obecnie wynosi on 207 centymetrów, czyli 3 cm poniżej poziomu ostrzegawczego.
W Dobrym Lesie 18 stycznia poziom wody osiągnął 247 cm niemal dochodząc do poziomu ostrzegawczego. Teraz wodowskaz wskazuje 221 cm.
- Poziom wody wykazuje tendencję spadkową, jednak na powierzchni rozlewów nadal utrzymuje się pokrywa lodowa- uspokajają strażacy.
Lepiej wygląda sytuacja na Narwi. Na stacji Piątnica-Łomża zanotowano dzisiaj 156 centymetrów, ponad 3 metry poniżej stanu ostrzegawczego. Podobnie wygląda sytuacja na sąsiednich pomiarach w Nowogrodzie i Wiźnie. Tam wodowskazy pokazują odpowiednio 242 i 270 centymetrów.