W październiku 2020 roku zmarło w Łomży 91 osób - o 75% więcej niż rok wcześniej.
Alarmujące statystyki Ministerstwa Cyfryzacji opublikował serwis konkret24.tvn24.pl. Wynika z nich, że w październiku tego roku zmarły w Polsce 49 132 osoby. To aż o 43,8 proc. więcej niż w październiku roku ubiegłego.
W województwie podlaskim w ubiegłym miesiącu zmarło 1478 osób - o 49 proc. więcej niż rok wcześniej. Wśród dziesięciu podlaskich powiatów, w których procentowe wzrosty zgonów były najwyższe, znalazła się też Łomża:
Z analizy Konkret24 dotyczącej danych z października 2020 i 2019 roku wynika, że tylko w 22 powiatach nie przybyło zgonów rok do roku: w 20 było ich mniej, w dwóch tyle samo co w październiku 2019. Najwyższy procentowy wzrost zgonów w Polsce odnotowano w powiecie bieruńsko-lędzińskim (woj. śląskie) - 373%.
Wzrost śmiertelności najpewniej jest skutkiem pandemii. Powodem jest jednak nie tylko chorowanie na COVID-19, ale także wstrzymanie leczenia innych chorób.
Więcej danych: Największy wzrost śmiertelności w październiku - w powiatach podkarpackich. Liczbowo ucierpiały najbardziej duże miasta