Reklama

Starosta, wójtowie i burmistrzowie za „trzecią szprychą na lotnisko”

04/04/2019 15:59

Wójtowie i burmistrzowie z powiatu łomżyńskiego oraz starosta łomżyński na dzisiejszym wspólnym spotkaniu w Urzędzie Gminy Łomża przyjęli wspólne stanowisko popierające rządowe plany związane z budową przez nasz region trasy kolejowej.

„Jako samorządowcy, mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej, od lat odczuwamy komunikacyjne wykluczenie regionu. Dopiero ostatnie lata i rządy przynoszą zapowiedzi zmiany tej niekorzystnej sytuacji min. poprzez budowę drogi ekspresowej S61 Via Baltica. Niestety nasz region pozostaje białą plamą na mapie połączeń kolejowych.” – piszą w swoim dokumencie uczestnicy Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Łomżyńskiego. Dokument ma zostać przesłany do Premiera rządu Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

STANOWISKO KONWENTU WÓJTÓW I BURMISTRZÓW POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO

Reklama

z dnia 4 kwietnia 2019 r.

w sprawie poparcia rządowego zamierzenia realizacji infrastruktury kolejowej w ramach

„10 szprych do lotniska”

My, burmistrzowie i wójtowie, zebrani na konwencie gmin Powiatu Łomżyńskiego, oraz Starosta Łomżyński wyrażamy poparcie dla rządowych zamierzeń realizacji „10 szprych do lotniska” zaprezentowanych 25 marca 2019 r. przez Mikołaja Wilda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jako samorządowcy, mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej, od lat odczuwamy komunikacyjne wykluczenie regionu. Dopiero ostatnie lata i rządy przynoszą zapowiedzi zmiany tej niekorzystnej sytuacji min. poprzez budowę drogi ekspresowej S61 Via Baltica. Niestety nasz region pozostaje białą plamą na mapie połączeń kolejowych. Łomża – jako jedno z niewielu miast byłych stolic województw - od ponad ćwierć wieku pozbawiona jest pasażerskiego połączenie kolejowego z resztą kraju. Nasze podejmowane przez lata zabiegi o modernizację istniejącej starej, zbudowanej ponad 100 lat temu linii kolejowej biegnącej do Łomży, póki co nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Reklama

Przyjęta przez Polski Rząd w listopadzie 2017 roku koncepcja budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, wraz z rozbudową infrastruktury kolejowej zapewniającej połączenie z nim wszystkich regionów kraju, jest ze wszech miar racjonalna i uzasadniona.

Nas, samorządowców łomżyńskich, szczególnie cieszą proponowane przez CPK i Ministerstwo Infrastruktury zmiany przebiegu linii kolejowej biegnącej od Warszawy przez Ostrołękę w kierunku Mazury tak, aby jadące nią pociągi mogły przejechać w okolicy Łomży. Linia kolejowa (Warszawa) - Ostrołęka – Łomża – Pisz – Giżycko to tzw. szprycha nr 3 z prezentowanych „10 szprych do lotniska”.

Reklama

Wyrażamy poparcie dla tej inicjatywy widząc w niej kolejną szansę na poprawę konkurencyjności gospodarczej regionu i warunków życia mieszkańców. Łomża i Powiat Łomżyński zamieszkiwane są przez około 110 tysięcy osób. Doliczając 40 tysięcy mieszkańców Powiatu Kolneńskiego, przez który także prowadziłaby nowa linia kolejowa, sprawia to, że takie wygięcie „szprychy” znajduje uzasadnienie także z punktu widzenia ekonomicznego, skutkując zwielokrotnieniem potoku pasażerów.

Jednocześnie jako przedstawiciele administracji samorządowej prosimy o jak najszybsze decyzje w sprawie wyznaczenia przebiegu planowanej do budowy nowej linii kolejowej, by móc uwzględniać ją w podejmowanych decyzjach administracyjnych dotyczących planowania przestrzennego.

Reklama

fot. UG Łomża

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości