Reklama

Sukces łomżyńskiego przedsiębiorstwa doceniony przez Chińczyków: Najniższe zużycie energii i nowe elektryczne autobusy

26/06/2024 11:46

Łomża kontynuuje swoje ambitne działania na rzecz zrównoważonego transportu miejskiego. W ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”, miasto wkrótce wzbogaci się o kolejne autobusy elektryczne, co przyczyni się do dalszego zmniejszenia emisji spalin i poprawy jakości powietrza. Obecność przedstawicieli firmy Yutong z Chin na spotkaniu podsumowującym projekt w Urzędzie Miejskim była okazją do zaprezentowania osiągnięć łomżyńskich kierowców z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Łomżyńscy kierowcy osiągnęli najniższe na świecie zużycie energii przez 12-metrowe autobusy elektryczne, co zostało potwierdzone przez firmę Busnex i producenta pojazdów Yutong. Średnie zużycie prądu wyniosło poniżej 70 kWh na 100 km, co jest wyjątkowym wynikiem, zwłaszcza w kontekście globalnych wyzwań związanych z eksploatacją autobusów elektrycznych w okresie zimowym. Za swoje osiągnięcia, najlepsi kierowcy otrzymali vouchery na jesienny wyjazd do Chin.

Projekt „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” rozpoczęty w lipcu 2022 roku obejmował zakup ośmiu autobusów elektrycznych, dostawę ładowarek oraz stacji ładowania połączonej z magazynem energii o pojemności 80 kWh. Wprowadzono ładowanie wolne w nocy przy użyciu złącza plug-in, co umożliwia korzystanie z czystej energii z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu autobusy mogą pracować przez cały dzień bez konieczności doładowywania.

Reklama

Jeszcze w tym roku do Łomży trafią cztery nowe autobusy elektryczne o długości 10 metrów, współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zeroemisyjny transport. Zielony transport publiczny”. Ponadto, miasto planuje zakup kolejnych czterech 12-metrowych autobusów oraz dalszy rozwój infrastruktury, w tym przebudowę warsztatu naprawczego MPK, budowę hali garażowej oraz instalację paneli fotowoltaicznych.

Działania podjęte przez MPK nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale również przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne. 

Reklama

Dodatkowo istniejący magazyn energii może być rozbudowywany poprzez wykorzystanie zużytych baterii autobusowych, co przedłuża ich użyteczność i pozytywnie wpływa na środowisko.

- Prowadzone pomiary zużycia energii i oleju napędowego przez pojazdy i związane z tym składnikiem koszty wykazują, przy porównaniu obecnych cen oleju napędowego i prądu, przewagę autobusów elektrycznych nad tradycyjnymi z silnikami diesla. Koszt energii potrzebnej na przejechanie 100 km „elektrykiem” w okresie zimowym to 53 proc.  kosztu diesla, natomiast w okresie letnim to zaledwie 39 proc. – przekazuje prezes Nowakowski. 

Reklama

Łomżyńskie rozwiązania zostały docenione przez branżę komunikacji miejskiej i prezentowane były podczas kongresów oraz konferencji w Polsce. W planach jest dalsza modernizacja taboru MPK, co pozwoli na sukcesywną wymianę starych autobusów zasilanych olejem napędowym na nowoczesne, ekologiczne „elektryki”. Dzięki wsparciu z funduszy europejskich, Łomża staje się liderem w dziedzinie zrównoważonego transportu miejskiego, zapewniając swoim mieszkańcom komfortową i ekologiczną podróż.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/06/2024 12:42
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości