Suwałki zajęły trzecie miejsce wśród miast na prawach powiatu w rankingu „Lider wspierania sportu masowego”. Zestawienie opracowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Ranking opracowano w oparciu o wydatki bieżące poniesione na kulturę fizyczną w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Łomża zajęła w nim 16. miejsce.
Łomża znalazła się na 16. miejscu w gronie 48 miast na prawach powiatu. Zapewne dlatego, że w ostatnich latach mocno zmniejszyła się liczba mieszkańców naszego miasta i dzięki temu wzrósł przelicznik. Z naszego regionu, oprócz Suwałk, wyprzedziła nasze miasto rówież Ostrołęka, która zajęła 13. miejsce. W rankingu nie zostały uwzględnione miasta wojewódzkie.
Drugi w tym zestawieniu Płock, wyprzedził Suwałki jedynie o 1 grosz. Pierwszą pozycje w rankingu „Wspólnoty” otrzymał Sopot, który pod tym względem jest niedoścignionym wzorem dla wszystkich samorządów z wydatkami niemal dwukrotnie wyższymi niż drugi Płock i trzecie Suwałki.
Ranking SPORTTen i inne rankingi zaprezentowano w trakcie konferencji: „Maratony, rowery, crossfit – moda na sport. Funkcja organizatorska samorządów i rozwój infrastruktury sportowej”, która odbyła się 30 stycznia 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, wystąpił w trakcie tej konferencji jako jeden z prelegentów w debacie dotyczącej rozwoju sportu amatorskiego i rekreacji w działaniu miast.
- Cieszę się, że tak wysoka pozycja, którą zajęliśmy w rankingu Wspólnoty, przekłada się bezpośrednio na sukcesy naszych suwalskich sportowców. I-ligowe Wigry Suwałki, I-ligowy Ślepsk Suwałki, SKB-Litpol Malow grający w ekstraklasie polskiego badmintona. To tylko nieliczne przykłady pokazujące, że sport w naszym mieście mówiąc wprost „ma się dobrze” – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
W ciągu ostatnich dwóch lat w Suwałkach powstały trzy nowe boiska przyszkolne. W ramach Budżetu Obywatelskiego zmodernizowano boisko przy Zespole Szkół nr 7. Rozpoczęła się warta blisko 12 milionów złotych przebudowa stadionu lekkoatletycznego. W tym roku powstanie nowe boisko przy Zespole Szkół nr 9 oraz Parkour Park przy Zalewie Arkadia.
- Wysokie miejsce w rankingach oraz dobre wyniki osiągane przez suwalskich sportowców są dowodem na to, że właściwie wydatkujemy pieniądze – uważa Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Ważne jest, że środki finansowe przekazane na sport nie zaspokajają jedynie potrzeb samych sportowców ale dostarczają również rozrywki dla mieszkańców Suwałk. Dowodem tego jest zawsze wypełniona po brzegi hala OSIR na meczach Ślepska Suwałki oraz wielu widzów na trybunach stadionu piłkarskiego na Zarzeczu w trakcie rozgrywek drużyny Wigry Suwałki.
Choć Łomża, jeśli mowa o sportowej infrastrukturze, z pewnością nie ma się czego wstydzić i wygląda chyba nawet lepiej niż sąsiednie Suwałki, to widać wyraźnie, że w Suwałkach władze postawiły najpierw na rozwój samych sportowców i klubów sportowych, a w dalszej kolejności na dostosowanie infrastruktury sportowej do realiów i potrzeb. W Łomży poprzednie władze i to nie tylko ostatnie zrobiły odwrotnie. Efekty widać gołym okiem. Suwalski sport ma się świetnie i w mieście spokojnie rozwijana jest teraz infrastruktura, a w Łomży jest infrastruktura, a wciąż niedomagający sport boryka się z wiecznymi problemami natury finansowej i organizacyjnej. Jeśli dodamy do tego ostanie spadki z ligi tenisistek stołowych i lekkoatletów oraz praktycznie likwidację sekcji siatkówki i piłki ręcznej kobiet, to mamy pełny obraz jak polityka lokalnych władz wobec sportu może wpływać na jego kondycję.
Uprzedzając głosy, że 16. miejsce na 48 nie jest takie złe warto podkreślić, że dobrą zasadą jest patrzeć i równać w górę a nie w dół. Wzór do naśladowania mamy całkiem niedaleko, bo zaledwie 140 km od Łomży.