Z tytułem najlepszej drużyny, wyróżnieniem dla najlepszego zawodnika mistrzostw oraz imponującym dorobkiem 74 medali (68 indywidualnych i 6 sztafetowych) wrócili zawodnicy UKS-u Butterfly Łomża z Zimowych Mistrzostw Województwa Podlaskiego. Zawody odbyły się w dniach 28-29 listopada w Suwałkach, gromadząc 240 pływaków z 14 klubów, w tym 36 reprezentantów z Łomży.
Po raz pierwszy w historii klubu UKS Butterfly zdobył tytuł najlepszej drużyny województwa. Indywidualne wyróżnienia trafiły do Filipa Rudczyka (16 lat), który został najlepszym zawodnikiem mistrzostw, oraz Aleksandry Zejer (10 lat) – najlepszej zawodniczki w swojej kategorii wiekowej, zdobywczyni czterech złotych medali.
Łomżyńscy pływacy, trenowani przez Katarzynę i Tomasza Drozdowskich, Bartosza Kutnego oraz Jarosława Szeremeta, łącznie wywalczyli 26 złotych, 27 srebrnych i 15 brązowych medali.
Dominacja najlepszych
Filip Rudczyk w kategorii 15 lat i starsi zdeklasował rywali w stylu grzbietowym, zdobywając złoto na 50 i 100 m. Do tego dołożył srebro na 100 m stylem motylkowym oraz brąz na 50 m „motylkiem”. Uzyskane wyniki zapewniły mu tytuł najlepszego pływaka województwa podlaskiego.
Aleksandra Zejer była bezkonkurencyjna we wszystkich swoich startach, zwyciężając na dystansach 50 i 100 m stylem dowolnym, 50 m grzbietem oraz 50 m klasycznym.
Wśród 13-latków ponownie błysnęli Zuzanna Piaścik i Ksawery Brzeziński – każde z nich zdobyło po cztery medale, w tym trzy złote. W klasyfikacji generalnej Mistrzostw oboje uplasowali się na wysokim, piątym miejscu.
Szerokie podium dla UKS Butterfly
Wysoką dyspozycję zaprezentowali także pozostali zawodnicy klubu. Po cztery medale wywalczyli: Aleksander Dobrowolski, Barbara Pisiak, Filip Borkowski, Ignacy Balkiewicz oraz Igor Darmetko. Trzy medale zdobyli: Elżbieta Sutuła, Lena Aleksandrowicz, Zuzanna Karwowska, Dawid Domaszewski oraz Kajetan Balkiewicz. Dwukrotnie na podium stawali: Aleksander Budziszewski, Zuzanna Pióro, Amelia Wiszowata, Lena Sienkiewicz oraz Kornelia Szerszun. Brązowe lub srebrne medale dołożyli również: Jakub Janowski, Aleksander Szerszun, Natalia Żebrowska, Jakub Perkowski i Łukasz Makowski.
Sukcesy w sztafetach
Zawodnicy UKS Butterfly zdobyli trzy złote medale sztafetowe w konkurencjach:
4 × 50 m dowolnym (12–13 lat),
4 × 50 m zmiennym (10 lat i młodsi),
4 × 50 m zmiennym (12–13 lat).
Srebro trafiło do sztafet:
4 × 50 m dowolnym (14 lat i starsi),
4 × 50 m dowolnym (10 lat i młodsi),
4 × 50 m zmiennym (14 lat i starsi).
Plany na kolejne starty
Jak podkreślają trenerzy, dla młodszych pływaków zawody w Suwałkach były zwieńczeniem sezonu zimowego. Starsi zawodnicy przygotowują się obecnie do Mistrzostw Polski Juniorów, które odbędą się w grudniu.