Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dzisiaj (29.11) województwo podlaskie, a pierwszym przystankiem był teren budowy drogi ekspresowej S-61 Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn. - Bardzo się cieszę, że tutaj te prace postępują zgodnie z planem - mówił szef rządu, wyrażając nadzieję, że inwestycja przysłuży się do rozwoju Polski północno-wschodniej.
- S-61 to fragment drogi Via Baltica. Drogi, która połączy północ Europy z południem, można powiedzieć, połączy Finlandię z Republiką Czeską i dalej na południe. I to bardzo mnie interesuje, ponieważ zwiększa możliwości rozwoju gospodarczego, przyciągania inwestorów, przyciągania przedsiębiorców - mówił Morawiecki.
Premier ma nadzieję, że droga przysłuży się mieszkańcom województw podlaskiego, mazowieckiego i innych polskich województw oraz zwiększy możliwości gospodarcze podlaskiego. Z ust prezesa rady ministrów mogliśmy usłyszeć, że droga budowana jest ze środków unijnych oraz ze środków pochodzących z budżetu.
- To też są pieniądze, które pojawiły się dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, dzięki sprawności instytucji podatkowych. Te pieniądze przeznaczamy po to, żeby Podlasie rozwijało się jak najszybciej - mówił.
Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, jeszcze w grudniu gotowa będzie ustawa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
- Drogi ekspresowe, drogi szybkiego ruchu są dla nas kluczowe, bo drogi są nie tylko po to żeby po nich jeździć. Drogi są po to, żeby jeździć bezpiecznie. Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo ruchu drogowego. Mamy do czynienia z tragicznymi wypadkami, dlatego w krótkim czasie, jeszcze w grudniu, w najbliższym czasie będzie gotowa ustawa, której założenia już analizowałem. Ona będzie bardzo dokładnie regulowała różne przepisy, procedury, które zwiększą - jestem przekonany o tym - zwiększą bezpieczeństwo na drogach, nie będzie dochodziło do takich wypadków, albo będzie dochodziło do takich tragicznych wypadków o wiele, wiele rzadziej.
Reklama
Jeszcze dzisiaj premier ma odwiedzić przejście graniczne Kuźnica Białostocka - Brzgi, następnie złożyć kwiaty pod pomnikiem Konstantego Kalinowskiego, później wziąć udział w uroczystych obchodach 189. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego w Kopnej Górze, a dzień zakończy się spotkaniem premiera z mieszkańcami Białegostoku.