Reklama

W podlaskiej piłce źle się dzieje? Kopczewski: Czas na zmiany! [VIDEO]

19/05/2016 09:09

Zbliżają się wybory władz Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. W związku z tym wydarzeniem Łomżę odwiedził kandydat na nowego prezesa piłkarskiej centrali w województwie, doskonale znany w naszym mieście były trener ŁKS-u, Sławomir Kopczewski, który opowiedział o swoich zamierzeniach.

To pierwszy taki przypadek, by kampania wyborcza kandydata na prezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej prowadzona była publicznie i z wykorzystaniem mediów. Sławomir Kopczewski, który w Łomży jest dobrze wspominany jako trener ŁKS-u, prowadzi ją w sposób, w jaki chciałby także kierować związkiem jako jego nowy prezes. W skrócie można powiedzieć, że ma być przejrzyście, otwarcie, z nastawieniem na współpracę, pomoc najsłabszym i rozwój całej dyscypliny w regionie.

Kopczewski zaprezentował specjalnie przygotowaną mapę Polski, na której pokazał miejsce województwa podlaskiego w polskiej piłce nożnej. Trzeba przyznać, że nie jest to widok budujący. Wystarczy podać kilka przykładów województw o zbliżonej lub nawet mniejszej liczbie mieszkańców, w który funkcjonuje o wiele więcej klubów piłkarskich niż w naszym regionie. W dodatku liczba podlaskich klubów regularnie spada. Od 2010 roku zmniejszyła się o 10, do 68 w obecnym sezonie. W tym samym momencie w sąsiednim warmińsko-mazurskim klbów jest około 150, a w mniejszych od podlaskiego województwach jak lubuskie czy opolskie odpowiednio 240 i 330.

Reklama

Sławomir Kopczewski mówił też o finansach Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, które według niego są w fatalnej kondycji. Związek jest zadłużony, a jednocześnie nie wiadomo na co przeznaczany jest jego roczny budżet w około 1,5-milionowej wysokości. Zdaniem kandydata, który chce zastąpić na stanowisku zajmującego je od 16 lat Witolda Dawidowskiego, kluby piłkarskie są traktowane uznaniowo. Część z nich nawet nie wie, że należą im się od związku jakieś pieniądze z puli przekazywanej jako dotacja z Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Program zmian w podlaskiej piłce proponowany przez Kopczewskiego idzie znacznie dalej. Chce on zmiany wizerunku Podlaskiego ZPN, bo jak mówi, gazety nie piszą o nim wcale, albo piszą tylko źle. Związek jest targany wewnętrznymi konfliktami i zamiast rozwijać piłkę nożną w regionie, stopniowo ją niszczy.

Reklama

Kopczewski jako nowy prezes chciałby też wprowadzić zmiany w podejściu do najmniejszych i najsłabszych klubów, wspomagać nowe kluby piłkarskie i kluby młodzieżowe. Chce to robić poprzez ograniczanie kosztów ich działalności, jak choćby przejęcie przez związek kosztów pracy obserwatorów czy zezwolenie na sędziowanie meczów w najmłodszych grupach wiekowych przez trenerów.

O swoich pomysłach i postulatach Sławomir Kopczewski opowiedział dziś w Łomży podczas zorganizowanej specjalnie konferencji prasowej. Kandydat liczy na to, że o jego zamiarach dowiedzą się za pośrednictwem mediów wszystkie, nawet najmniejsze kluby. Jeśli uznają, że zmiany te będą dla nich korzystne, to oddadzą swoje głosy na niego.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama