Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zdecydował o dwóch dniach wolnych dla swoich pracowników z Urzędu Miejskiego. W tych dniach nie ma nawet co planować wizyty w ratuszu, bo jedyne, co nas spotka to zamknięte drzwi. O jakie dni chodzi i z jakiej okazji urzędnikom przysługuje wolne? Szczegóły poniżej.
Chociaż do tych dni pozostało kilka miesięcy, już teraz warto wiedzieć, że urzędowych spraw wtedy nie załatwimy. W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łomży ukazało się obwieszczenie prezydenta miasta. Mariusz Chrzanowski zdecydował, że 17 sierpnia i 28 grudnia pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży będą mieć wolne w zamian za dni świąteczne przypadające w sobotę.
Kalendarz roku 2026 ułożył się tak, że w soboty wypadają dwa święta, tj. przypadające 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz przypadający 26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia.
Zgodnie z polskim Kodeksem Pracy, za każde święto ustawowe przypadające w sobotę, pracownikom zatrudnionym w systemie od poniedziałku do piątku przysługuje dodatkowy dzień wolny. Obowiązek ten wynika z konieczności zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin. O terminie dnia wolnego decyduje pracodawca.
Terminy, o których mowa to kwestia kilku miesięcy. Tymczasem już w kolejny czwartek (4 czerwca) Boże Ciało, czyli dzień wolny od pracy. Niedługo później weekend 6-7 czerwca, kiedy to urzędnicy znów będą mieć wolne. Co z piątkiem, 5 czerwca? Jak usłyszeliśmy w ratuszu, tego dnia urząd będzie czynny tak jak zawsze w godz. 7:30-15:30.