Kolejne badania Sanepidu, że bakteria nadal jest w wodzie. W związku z tym
Wczoraj informowaliśmy o wykryciu bakterii E. coli w wodzie w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży. Dzisiaj Sanepid przeprowadził dalsze kontrole, które wykazały, że jakość wody nie uległa zmianie.
- Jest decyzja, że niestety jutro dalej nie możemy wydawać obiadów. Rodzice zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji. Dzisiaj była brana kolejna próba i jutro po kontroli około godziny 14 będziemy wiedzieli, czy stan się poprawia, czy nie- powiedziała nam dyrektor placówki Małgorzata Pietrusewicz.
Rodzice dzieci zostali poproszeni o przygotowanie dla swoich pociech większych posiłków z uwagi na brak obiadów. Wodę do picia do szkoły dostarcza MPWiK, który wydał komunikat odnośnie całej sytuacji.
- W wyniku stałego monitorowania sieci wodociągowej na terenie miasta Łomża przez służby MPWiK oraz PSSE w Łomży, w dniu 11.03.2025 r. wykryto obecność bakterii grupy coli w budynku Szkoły Podstawowej nr 5, ul. Polna 40. W konsekwencji podjęto, zgodnie z procedurą, czynności kontrolne polegające na przebadaniu przyłącza wody do budynku szkoły nr 5, ujęcia wody zasilającego sieć wodociągową oraz kilku innych punków zlokalizowanych na terenie miasta Łomża. Należy wskazać, że jedynym miejscem gdzie stwierdzono obecność bakterii z grupy coli jest przyłącze wodociągowe do budynku szkoły- czytamy w komunikacie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Wszystkie pozostałe badania dały wynik zerowy. W chwili obecnej służby MPWiK oraz PSSE w Łomży prowadzą badania sieci wodociągowej w obszarze ul. Polnej, w celu zlokalizowania zanieczyszczenia sieci wodociągowej. Równolegle podjęto profilaktyczne działania zabezpieczające sieć wodociągową w okolicy Polnej. W dniu 13.03.2025 r. Spółka zabezpieczyła Szkołę Podstawową nr 5 w wodę bieżącą, poprzez ulokowanie przed obiektem zasobnika wody. Dodatkowo na hydrancie przy ul. Staszica zostanie zamontowany tymczasowy punkt poboru wody.