Wniosek o zmianę stawek opłat targowych na miejskim targowisku przy ul. Dworcowej skierował do Rady Miejskiej prezydent Mariusz Chrzanowski. Zakłada on zmniejszenie ich z dotychczasowych 2 zł w dni targowe, do 1zł za każdy zaczęty 1m2, czyli podobnie jak w pozostałe dni.
O zmianę stawek wnioskują przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż pod wiatą hali przy ul. Dworcowej. We wtorki i piątki, czyli dni targowe, obowiązują dwukrotnie wyższe stawki niż w przypadku pozostałych dni tygodnia. Blisko targowiska są także markety, co wpływa na spadek popytu przedsiębiorców. Ma to również wpływ na zmniejszenie ilości zajmowanych stanowisk i skutkuje zmniejszeniem ilości pobieranych z tego tytułu opłat. Na miejskim targowisku znajduje się 91 miejsc, na których handluje około 80 osób.
– Przychylenie się do tej propozycji stanowi wsparcie lokalnych, drobnych przedsiębiorców, którzy muszą konkurować z ofertą sieciowych obiektów handlowych – komentuje prezydent Mariusz Chrzanowski.
Dariusz Brakoniecki, dyrektor zarządzającego targowiskiem MPGKiM zwraca uwagę, że podział cenowy na dni targowe i nie targowe w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu, tak jak było to kiedyś. Zarobki kupców, niezależnie od dnia tygodnia, są podobne.
– Wyższa opłata w dni targowe skutkuje tym, że nie przyjeżdżają oni do Łomży w ogóle lub wybierają okoliczne targowiska – podkreśla Brakoniecki, dodając także, że nasila się to w miesiącach zimowych, gdy zarobki przedsiębiorców są mniejsze. Powoduje to spadek wpływów za wynajem powierzchni na targowisku.