Reklama

Żołnierze 1.PBOT wraz z sojusznikami wystartowali w Norwegian Foot March

W niedzielę wczesnym rankiem sprzed Gminnego Domu Kultury w Giełczynie wystartowały drużyny biorące udział w Norwegian Foot March, czyli 30-kilometrowym marszobiegu z 11-kilogramowym plecakiem. Pierwsze takie marsze były organizowane jeszcze przed I Wojną Światową jako sprawdzian wytrzymałości żołnierzy armii norweskiej. Obecnie są one popularne także wśród żołnierzy innych państw.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz drugi zorganizowała Norwegian Foot March. Wcześniej żołnierze 1.PBOT startowali w takim marszu zorganizowanym w Bemowie Piskim przez Batalionową Grupę Bojową NATO.

Celem niedzielnych zawodów było przede wszystkim sprawdzenie zdolności zawodników w zakresie pokonywania terenu marszem w umundurowaniu polowym z obciążeniem 11 kg w określonym limicie czasowym, ale także promocja aktywności fizycznej oraz integracja pododdziałów Brygady i przedstawicieli wojsk sojuszniczych.

Reklama

Gospodarzem był 13. batalion lekkiej piechoty z Łomży. Duży wkład w organizację imprezy mieli: Wójt gminy Łomża Piotr Kłys oraz Dyrektor Centrum Kultury w Łomży Mariusz Rytel.

Swoje drużyny wystawiły: Sztab 1.PBOT wraz z kompanią dowodzenia (kdow), kompanią logistyczną (klog) i kompanią szkolną (kszkol); 11. batalion lekkiej piechoty (11.blp) z Białegostoku, 12. batalion obrony pogranicza z Suwałk, 13. batalion lekkiej piechoty z Łomży wraz z kompanią saperów (ksap), 14. batalion obrony pogranicza (14.bop) z Hajnówki oraz 15. batalion lekkiej piechoty (15.blp) z Dąbrowy Moczydeł.

Reklama

Do zawodów stanęli także żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Normy czasowe w zależności od kategorii wiekowej wyglądały następująco:

Grupa wiekowa

I. 18-34 Kobiety 4h50 Mężczyźni 4h30

II. 35-42 Kobiety 5h00 Mężczyźni 4h35

III. 43- 49  Kobiety 5h15 Mężczyźni 4h40

IV. 50-54  Kobiety  5h30  Mężczyźni  4h50

V. 55-59 Kobiety 5h45 Mężczyźni  5h00

VI. 60+  Kobiety 6h00 Mężczyźni  5h15

Zwycięzcą tegorocznej edycji został żołnierz Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Natomiast pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła  porucznik z 13.batalionu lekkiej piechoty w Łomży. W sumie w biegu wzięło udział 126 żołnierzy, w tym 14 kobiet.

Źródło: 1.PBOT
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości