Miasto Łomża zostało zaproszone do udziału w programie pod nazwą „Zdrowe Miasta” (inicjatywa Healthy Cities). W związku z tym mieszkańcy mogą wziąć udział w badaniu ankietowym, którego celem jest pozyskanie informacji pozwalających zidentyfikować silne i słabe strony funkcjonowania badanych jednostek terytorialnych.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie realizuje projekt pt. Indeks Zdrowych Miast. Jest to narzędzie, które bardzo szeroko obrazuje, jak miasta podchodzą do kluczowych kwestii, związanych ze zdrowiem swoich mieszkańców. Wskazuje, które samorządy inwestują w tworzenie zrównoważonej przestrzeni miejskiej, edukację, środowisko i inne ważne dla rozwoju jednostek aspekty.
W programie tym w roku 2024 biorą udział wszystkie miasta na prawach powiatu w Polsce, a więc także i Łomża. W ramach projektu przeprowadzane są badania ankietowe wśród mieszkańców, których celem jest pozyskanie dodatkowych, wykraczających poza dane statystyczne informacji. Pytania ukierunkowane są na ocenę obecnego poziomu zdrowotności miast, wskazania istniejących problemów oraz preferowanych kierunków działań i zadań w przyszłości. Ich zakres tematyczny jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. środowisko naturalne, przestrzeń miejską, gospodarkę wodno–kanalizacyjną, transport i drogi, bezpieczeństwo czy sferę społeczną.
Ankieta dostępna jest pod adresem https://forms.office.com/e/zzb9Cn81wP. Warto ją uzupełnić, gdyż uzyskane odpowiedzi dadzą przesłanki do uszczegółowienia oceny poziomu zdrowotności naszego miasta oraz możliwości niwelowania istniejących w tym zakresie luk.