W Łysych, centralnym punkcie Kurpiowszczyzny, wierni katoliccy co roku licznie świętują Niedzielę Palmową. Podczas tych obchodów odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską oraz uroczysta msza święta z barwną procesją i kolorowymi, kurpiowskimi palmami.
Od wielu dziesięcioleci, na Kurpiach, obchody te są także okazją do przepięknego konkursu na "najpiękniejszą palmę wielkanocną". Każda palmowa konstrukcja, która zostanie zakwalifikowana do konkursu, musi spełnić ściśle określone kryteria, musi być wykonana wyłącznie z tradycyjnych materiałów i technik, a także zawierać określony wachlarz kolorów, odwołujących się do kurpiowskich zwyczajów.
Podczas uroczystości kościelnych Niedzieli Palmowej, odbywają się występy zespołów folklorystycznych oraz kiermasz wyrobów regionalnych. Jednym z elementów tej części uroczystości jest ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
więcej: https://zdjecia.moja-ostroleka.pl/a/22934/niedziela-palmowa-w-lysych
fot: moja-ostroleka.pl