Wielki pożar lasu, jednocześnie w trzech miejscach zgłosił dziś leśniczy z kompleksu leśnego ”Nowogród” między Jednaczewem a Szablakiem. Do zdarzenia zostało zadysponowanych 12 zastępów ochotniczej i państwowej straży pożarnej. W sumie 50 ratowników.
Na terenie kompleksu leśnego „Nowogród” Komenda Straży Pożarnej w Białymstoku przeprowadziła dziś wielkie, niezapowiedziane ćwiczenia. Strażacy trenowali na wypadek pożaru lasu.
- Nikt o tych ćwiczeniach nie wiedział. Przyjechaliśmy, zrobiliśmy założenia, oznakowaliśmy miejsca pożaru i uruchomiliśmy ćwiczenia przez zgłoszenie leśniczego o powstałym pożarze – relacjonuje nam brygadier Jerzy Owłasiuk z Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Białymstoku.
Scenariusz zakładał pożar lasu na kilku hektarach, w trzech miejscach jednocześnie.
- Dzisiejsze ćwiczenia miały na celu sprawdzenie zasad organizacji działań przy pożarach wielkopowierzchniowych obszarów leśnych- dodaje Owłasiuk.
Do niezapowiedzianych ćwiczeń zostało zadysponowanych 12 zastępów ochotniczej i państwowej straży pożarnej. W sumie 50 ratowników.
- Cele zostały osiągnięte. Jednostki biorące udział w ćwiczeniach sprawnie wywiązały się z postawionych im zadań – ocenia brygadier Jerzy Owłasiuk z Wojewódzkiej KSP w Białymstoku.
Przypominamy! W lasach w nadleśnictwach powiatu łomżyńskiego obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarami Niebezpieczeństwo pojawienia się ognia jest spowodowane wysoką temperaturą powietrza oraz niską wilgotnością ściółki leśnej.