W środę obchodzimy Zaduszki a właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
2 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych.
- Często tych, których sami znaliśmy, którzy byli nam bliscy, członków naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, tych, którzy w jakiś sposób zapisali się w naszym życiu i których nosimy w pamięci, w naszym sercu. Za tych wszystkich składajmy modlitwę i prośmy Boga, by w drodze do Nieba otrzymali wszelkie potrzebne wsparcie duchowe, by czas oczyszczenia, czas czyśćca był dla nich lekki i doprowadził do wiecznego szczęścia - zaapelował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Reklama
Jednocześnie od 1 do 8 listopada trwa oktawa, podczas której można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych.
- Bądźmy w stanie łaski uświęcającej, przystępujmy do komunii św. i prośmy Boga w intencji naszych zmarłych o szczęście wieczne dla nich - zachęca ks. Gęsiak.
Procesja na cmentarzu komunalnym przy ul. Przykoszarowej rozpocznie się dziś o godz. 16.00. Natomiast 3 listopada br. (czwartek) o godz. 18.00, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, przewodniczyć będzie w bazylice archikatedralnej mszy św. w intencji zmarłych arcybiskupów, biskupów i kapłanów archidiecezji.
Początki obchodów Dnia Zadusznego sięgają 998 r., kiedy Odylon - opat klasztoru benedyńskiego w Cluny, wyznaczył właśnie na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.