Łomża znów stała się ogólnopolską stolicą teatru! W czwartek (25 czerwca) rozpoczął się 39. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA. Tegoroczne hasło imprezy to „Teatr – Mosty Porozumienia”.
Przez najbliższe 4 dni w Łomży królować będzie teatr. Wszystko za sprawą 39. Międzynarodowego Festiwal Teatralnego WALIZKA. W tym roku impreza odbywa się nie na przełomie maja i czerwca, lecz pod koniec czerwca. Łomżanie pamiętali jednak o tej zmianie i najwyraźniej nie mogli doczekać się rozpoczęcia WALIZKI, o czym niech świadczą tłumy na pierwszym spektaklu oraz szybkie tempo nabywania darmowych wejściówek na część spektakli.
W czwartek (25 czerwca) w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia festiwalu. Wśród zaproszonych gości pojawili się parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, gminy, powiatu i województwa oraz resortu kultury.
- Ministerstwo od lat wspiera festiwal, także finansowo. Wspieramy też Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Pracujemy nad przedłużeniem umowy o współpracę - powiedziała Donata Jaworska, dyrektor Departament Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, podkreślił, że nasze miasto ma ogromne szczęście, że gości u siebie festiwal.
- To wielkie święto teatru, to uczta artystyczna dla naszych mieszkańców. To kilka dni możliwości uczestniczenia w spektaklach na najwyższym światowym poziomie, bo przyjeżdżają do Łomży teatry z całego świata – zachwalał WALIZKĘ prezydent Chrzanowski.
Prezydent Łomży dodał, że dzięki festiwalowi mieszkańcy nie muszą wyjeżdżać do dużych miast, aby uczestniczyć w tak wielkich wydarzeniach.
- WALIZKA to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Wydarzenie, z którego jesteśmy dumni i o które też musimy dbać – ocenił prezydent Łomży.
- 39 raz podróżujemy razem z tą „walizką” i wkładamy tam mnóstwo wspomnień, doświadczeń, czasem jakiś tajemnic i za to dziękujemy i dyrektorowi teatru Lalki i Aktora, ale również całej ekipie, która jest za to odpowiedzialna, czyli pracownikom i wolontariuszom – dodała posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.
Parlamentarzystka dodała, że WALIZKA wpisała się na stałe w taką mapę kulturalną województwa podlaskiego i rzeczywiście ożywia Łomżę.
- Widać, że Łomża żyje teatrem i ten teatr nie jest jej obcy – dodała Łepkowska – Gołaś.
Do 28 czerwca w Łomży, przy okazji WALIZKI wystąpią artyści m.in. z USA, Kanady, Francji, Hiszpanii, Izraela, Czech czy Estonii. Jedną z grup, które odwiedziły nasze miasto jest Sri Warisan Som Said Performing Arts z dalekiego Singapuru.
- Przywieźliśmy ze sobą indonezyjskie lalki, znane jako „wayang kulit” (teatr cieni), wykonane ze skóry i rogów bawoła – mówił w rozmowie z nami Adel Ahmad.
Artyści z Singapuru znaleźli się w Łomży po raz pierwszy. Są w naszym mieście w czteroosobowym składzie.
- Chcemy zobaczyć, co Polska ma do zaoferowania w tej dziedzinie. Dostrzegamy wyjątkowy charakter tego festiwalu – wydarzenia skierowanego zarówno do dzieci, jak i młodzieży czy dorosłych. Jesteśmy niezwykle podekscytowani oraz szczęśliwi, że możemy tu być po raz pierwszy i obserwować ten festiwal lalkarski – dodał Eidal Ahmad.
Nie zabraknie też polskich teatrów z Warszawy, Gdańska czy Łodzi. Chętnych, aby przyjechać do naszego miasta i zaprezentować swoje umiejętności było znacznie więcej. Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu, zdradził, że zgłoszeń było ponad 300 z ponad 40 krajów. Dyrektor stanął przed wyzwaniem wybrania 12 teatrów, które biorą udział w konkursie głównym. Kluczem przy wyborze było m.in. to, aby zaprosić do Łomży artystów, którzy nigdy nie grali przy okazji WALIZKI.
- Festiwal ma swój prestiż w Europie i na świecie. Cieszy mnie, że do w sumie niewielkiego miasta chcą przyjeżdżać zagraniczne grupy – powiedział nam Jarosław Antoniuk.
Myśl przewodnia tegorocznego festiwalu to „Teatr – Mosty Porozumienia”. W dzisiejszym świecie coraz mniej jest miejsca na współpracę i dialog. Artyści występujący w Łomży zdali się przewidzieć to już lata temu.
– Zapewne pamiętacie państwo spektakl sprzed kilku lat „Putin na nartach”. Był to bardzo wizjonerski spektakl, który wielu mieszkańców naszego miasta zapamiętało. Artyści przewidzieli, jak Europa może wyglądać za kilka lat – wspomniał Jarosław Antoniuk.
W tym roku nie zabraknie oczywiście tego, co według Jarosława Antoniuka, najbardziej lubią mieszkańcy Łomży. Chodzi o spektakle w przestrzeniach miejskich.
W programie przewidziano również inkluzywny nurt plenerowy OFF „Moje Miasto”, który wypełni przestrzeń Łomży teatrem ulicznym, muzyką oraz atmosferą wspólnego świętowania sztuki.
WALIZKA to nie tylko sztuka, ale i nagrody. Pula nagród wynosi 22 tysiące złotych. Jak wyjaśnił dyrektor festiwalu, są to m.in. nagrody Grand Prix ufundowane przez ministra kultury, a także nagroda prezydenta Łomży za reżyserię, nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego za scenografię, trzy nagrody równorzędne aktorskie ufundowane przez wójta gminy Łomża i nagroda za muzykę ufundowana przez starostwo.
39. WALIZKA realizowana jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podlaskiego, Miasta Łomża, a także licznych partnerów, sponsorów, patronów medialnych oraz instytucji wspierających.