Reklama

Teatr ukryty w kostiumie i pamięci. Prof. Piotr Tetlak otworzył wystawę w Łomży [VIDEO I FOTO]

Trwa 39. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w Łomży. Drugi dzień tego wyjątkowego święta sztuki przyniósł miłośnikom teatru niezwykłe wydarzenie towarzyszące – otwarcie wystawy „Piast. Obrazy scenograficzne” autorstwa wybitnego artysty, prof. Piotra Tetlaka. Kto spodziewał się zachowawczych, zakurzonych makiet, mocno się pomylił. Dostaliśmy potężną dawkę futurystyczno-dystopijnego designu i rzut oka za kulisy pracy jednego z najbardziej oryginalnych polskich scenografów.

Dla Piotra Tetlaka to nie była pierwsza wizyta nad Narwią. Artysta pojawił się tu dwa lata temu przy okazji realizacji premiery spektaklu „Obietnica poranka” w reżyserii Magdaleny z Siby. Jak sam przyznaje, miasto od razu kupiło go swoim klimatem.

- Bardzo mi się ta Łomża spodobała – wspominał bez nadęcia podczas otwarcia wystawy. – Pochodzę z przedmieść Rzeszowa, więc tutejsza atmosfera bardzo mocno przypomina mi moje rodzinne strony.

To właśnie podczas tamtej pracy, krążąc po mieście, Tetlak zaczął rozmawiać z dyrekcją o ściągnięciu tu swojego interdyscyplinarnego teatru Asocjacja 2006. Dyrektor podchwycił temat, sprawdził realizacje i zaproponował zaproszenie jednej z nich. Słowo do słowa i machina ruszyła. Efekt? Nie tylko wczorajszy wernisaż, ale i plenerowe widowisko „Siła patyny”. Sam artysta nie krył zresztą zaskoczenia tym, jak ciepło przyjęli go tu dyrektor festiwalu oraz kierowniczka Kaja Kozoń.

Reklama

Wystawa prof. Piotra Tetlaka – na co dzień wykładowcy poznańskiego UAP i człowieka, który przez ponad 20 lat współtworzył legendarny teatr alternatywny z Lechem Raczakiem – potrwa w Galerii Pod Arkadami aż do 26 lipca. Jeśli chcecie zobaczyć, jak dawna legenda zderza się z drapieżną, niemal postapokaliptyczną formą wizualną, warto tam zajrzeć w wolnej chwili między festiwalowymi spektaklami.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości