W kontekście ponownie rozgorzałego w Polsce sporu o aborcję, głos zabrał abp Tadeusz Wojda, nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas Zgromadzenia Plenarnego COMECE – biskupów delegatów Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej, które odbyło się w Łomży. Jego przemówienie skupiło się na obronie życia od momentu poczęcia, stanowczo odrzucając możliwość legalizacji aborcji. - Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia" – oświadczył abp Wojda, podkreślając swoje stanowisko w debacie o prawach do aborcji. Hierarcha odniósł się również do kontrowersyjnej kwestii dostępności tzw. tabletka "dzień po".
Do jutra trwa w Łomży Zgromadzenie Plenarne COMECE – biskupów delegatów Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej.
Pierwszego dnia kapłani omawiali sukcesy i wyzwania związane z integracją z Unią Europejską. Gościem specjalnym był Ján Figel, wysłannik Unii Europejskiej ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami UE oraz główny negocjator w procesie akcesji Słowacji do UE.
Wieczorem biskupi z całej Europy spotkali się na wspólnej mszy św. w łomżyńskiej katedrze, którą celebrował i homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
- Chrześcijanin musi być odważny. Nie może się chować i nie głosić Ewangelię, nie może być człowiekiem, którego serce jest zamknięte, bo byłoby to zaprzeczeniem tej wiary, która otrzymał. Jest człowiekiem posłanym z dobrą nowiną do innych – mówił abp Tadeusz Wojda. - Po to nas Jezus gromadzi i daje swój pokarm byśmy go rozpoznali i przyjęli do swego serca. I umocnieni tym pokarmem mogli głosić Ewangelię, której tak bardzo nam potrzeba w naszym kraju i nie tylko w Europie.
Abp Tadeusz Wojda odniósł się w swojej homilii do sytuacji w naszym kraju.
- Widzimy, że nastaje się na życie, wprowadza się pigułkę „dzień po”, chce się wprowadzić aborcję, może eutanazję i kto wie, co jeszcze – stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - A przecież życie jest największym darem Bożym. Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia. Dlatego potrzeba wiary, by Chrystus był w nas obecny, by nas posyłał z dobrą nowiną, która ożywia i podnosi na duchu i umacnia do mężnego wyznawania wiary.
Dzisiaj, we czwartek Alojza Peterle, były premier Słowenii omówi postrzeganie Unii Europejskiej z punktu widzenia Europy Środkowej i Wschodniej.
Jutro 19 kwietnia, w sesji końcowej weźmie udział prof. Tomáš Halík z Uniwersytetu Karola w Pradze, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Nakreśli on biskupom perspektywę Europy Środkowej i Wschodniej odnośnie do przyszłości Kościoła i chrześcijaństwa w Europie.
Gospodarzem Zgromadzenia jest bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z COMECE.
Wkrótce udostępnimy nasz materiał video!