Dziś wszyscy uczniowie, a już wczoraj absolwenci gimnazjów zakończyli swoje zmagania z nauką w szkole. Dla tych drugich był to jednak dzień bardzo szczególny, bo nie tylko związany z dwumiesięczną labą, ale przede wszystkim z zakończeniem kolejnego etapu edukacji.
Choć przed nimi jeszcze rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, to większość nie chce dziś myśleć o dalszej drodze edukacyjnej. 16-latkowie wolą raczej rozmawiać o wakacjach i odpoczynku niż o tym, gdzie będą uczyć się od września. Niektórzy zresztą dokładnie wiedzą, że bez problemu znajdzie się dla nich miejsce w wybranym liceum, bo minione trzy lata spędzili pracowicie, czego dowodem są ich szkolne osiągnięcia.
Jednym z takich uczniów z pewnością jest Eryk Mroczko z klasy III d Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, który uzyskał najwyższą wśród trzecioklasistów średnią ocen - 5,8. To zresztą nie jest jedynym sukcesem, jaki go wyróżnia. Eryk jest sześciokrotnym laureatem konkursów przedmiotowych: dwukrotnym z historii i dwukrotnym z wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej - w latach 2014 i 2015 oraz dwukrotnym z języka angielskiego – w latach 2013 i 2014. Jest także finalistą Ogólnopolskiego Konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Aby wymienić wszystkie jego osiągnięcia trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu i nie żałowała go dyrektor Teresa Kurpiewska, kiedy wymieniała najlepszych tegorocznych absolwentów PG1.
- W bieżącym roku szkolnym możemy poszczycić się 11 laureatami i 9 finalistami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. W czasie swojej edukacji w gimnazjum obecni tutaj trzecioklasiści uzyskali 14 zaszczytnych tytułów laureata, przy czym jeden z nich aż sześciokrotnie i jedna uczennica dwukrotnie:
Eryk Mroczko z III d i Klaudia Kownacka z III b dwukrotna laureatka (z języka polskiego i geografii) - mówiła na zakończeniu klas trzecich pani dyrektor.
Pozostali laureaci to:
Joanna Moczarska III d (z biologii) Małgorzata Kurpiewska III e (z geografii) Maria Magdalena Rypel III e (z geografii) Aleksandra Szkirel III f (z biologii) Adriana Tarnacka III d ( z j. polskiego) Agnieszka Żyjewska III c (z języka angielskiego)Poza laureatami konkursów przedmiotowych największe łomżyńskie gimnazjum jak co roku mogło się wczoraj pochwalić także wieloma innymi sukcesami osiągniętymi w roku szkolnym 2014/15:
Trudno pominąć także czołowe lokaty zdobywane przez uczniów PG1 indywidualnie i drużynowo w wielu dyscyplinach sportowych, z których dyrektor Teresa Kurpiewska wymieniła tylko wybrane, jak:
I miejsce dziewcząt i II miejsce chłopców w Miejskiej Gimnazjadzie Lekkoatletycznej w Mistrzostwach Miasta I miejsce dziewcząt i II miejsce chłopców w Indywidualnych Biegach Przełajowych o Mistrzostwo Miasta I miejsce dziewcząt i II miejsce chłopców w V Edycji Zawodów Lekkoatletycznych Szkół Gimnazjalnych o Puchar Prezydenta Miasta Łomża I miejsce drużynowo dziewcząt i III miejsce chłopców w Finale Grupy Zachodniej w pływaniu III miejsce dziewcząt i I miejsce chłopców w Finale Grupy Zachodniej w szachach i awans chłopców do finału wojewódzkiego II miejsce dziewcząt i II miejsce chłopców w Finale Grupy Zachodniej Szkół Gimnazjalnych w piłce siatkowej I miejsce dziewcząt i III miejsce chłopców w Drużynowym Tenisie Stołowym w Gimnazjadzie MiejskiejPubliczne Gimnazjum nr 1 co roku plasuje się w ścisłej czołówce łomżyńskich gimnazjów, choć jest największą szkołą w Łomży tego typu i w odróżnieniu od liderującego PG 6 przyjmuje nie tylko najlepszych absolwentów podstawówek, ale także wszystkich uczniów z rejonu, bez względu na ich wcześniejsze wyniki. Świadczy to o bardzo dobrym poziomie kształcenia w tej szkole, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że jej dyrekcja chętnie chwali się swoimi absolwentami, a mniej chętnie z nimi rozstaje.