Reklama

Alkohol podzieli radnych

29/03/2011 07:06

Ponad 12 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu alkoholu- informuje Paweł Kołakowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

Dzień przed sesją Rady Miasta, na której radni będą decydować o ilości punktów sprzedaży alkoholu i zmniejszeniu strefy ochronnej z 90 do 30 metrów, dyrektor WOPiT-u przypomina, że radni nie mają wiedzy, jak skutecznie rozwiązywać problemy alkoholowe. Zwiększanie się liczby osób uzależnionych jest też wynikiem "ulegania naciskom ze strony lokalnych decydentów".

Jutrzejsza sesja Rady Miasta zapowiada się wyjątkowo burzliwie. Radni będą decydować o tym, czy zwiększyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu i jednocześnie zmniejszyć odległość tych punktów od obiektów chronionych.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wniosek o zwiększenie liczby punktów sprzedaży alkoholu zaopiniowała pozytywnie, a w sprawie zmniejszenia strefy ochronnej wydała decyzję negatywną.

Głos w tej sprawie zabrał też były radny Jan Kleczyński, Bractwo Trzeźwości im. św. M. Kolbego, a w niedzielę w łomżyńskich kościołach wśród intencji mszalnych pojawiła się też modlitwa "za radnych, o zrozumienie, że zwiększając dostępność alkoholu, przyczyniają się do rozpijania mieszkańców".

Reklama

Paweł Kołakowski, dyrektor WOPiT-u w Łomży, przysłał zaś do naszej redakcji materiały podsumowujące zatwierdzony w marcu przez Radę Ministrów Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2011- 2015.

-  Dostępność fizyczna alkoholu ciągle wzrasta ! Poprzez decyzje podejmowane przez samorządy gminne zwiększa się „zagęszczenie” punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Alkohol staje się produktem powszechnie dostępnym, również 24 h na dobę - pisze Kołakowski.

Reklama

Ekspert informuje też, że nie sprawdziła się lansowana przez reklamy teza, że wzrost spożycia napojów niskoprocentowych przyczyni się do wzrostu kultury picia. Piwo jest bowiem traktowane jako "utrwalacz" do wódki, o czym mówią sami pacjenci Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

- Część diagnostyczna narodowego programu kończy się stwierdzeniem „pogarszającej się jakości działań podejmowanych przez gminy oraz niewłaściwego wydawania środków finansowych w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych”. (...)  Gminy często finansują programy profilaktyczne o niesprawdzonej niskiej skuteczności. Natomiast stosunkowo mało wydaje się środków na dofinansowanie działalności terapeutycznej w profesjonalnym lecznictwie- dodaje Kołakowski.

Reklama

 

Dyrektor WOPiT-u przytacza też wnioski postawione w oficjalnym dokumencie rządowym - problemy wynikające z nadużywania alkoholu wynikają m.in. z braku wiedzy radnych i ulegania naciskom lokalnych decydentów.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości