Coraz lepiej pod względem poziomu sportowego zapowiadają się tegoroczne Otwarte Mistrzostwa Województwa w szachach błyskawicznych, które rozegrane zostaną w najbliższą niedzielę w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Po raz pierwszy od wielu lat w turnieju organizowanym w Łomży wezmą udział Arcymistrzowie.
Na 3 dni przed imprezą organizatorzy Mistrzostw z Klubu Szachowego "MARATON" otrzymali zgłoszenia aż dwóch posiadaczy najwyższego z możliwych tytułu szachowego. - W środę zgłosił się i potwierdził telefonicznie swój udział GM Mirosław Grabarczyk reprezentujący barwy klubu szachowego ŻTMS Baszta Żnin, a w czwartek GM Tomasz Markowski z klubu szachowego Odrodzenie Kożuchów - informuje organizator rozgrywek Grzegorz Kotarski.
Mirosław Grabarczyk pochodzi z Płocka, a posiadaczem tytułu Arcymistrza jest od 2002 roku. Najwyższy ranking międzynarodowy jaki posiadał to 2525 punktów i znajdował się wówczas na 3. miejscu polskiej listy rankingowej aktywnych szachistów. Choć obecnie Grabarczyk najlepsze lata ma już za sobą, to wciąż może się poszczycić wysokim rankingiem 2440 pkt i 46. miejsce wśród polskich szachistów.
Jeszcze wyższy poziom prezentuje za to Tomasz Markowski. 37 szachista tytuł Arcymistrza zdobył w 1998 roku, w wieku 23 lat. Był 5-krotny Mistrzem Polski (ostatni raz w 2007 roku). Pięć razy również reprezentował nasz kraj w Olimpiadzie Szachowej. Najwyższy swój ranking, 2632 pkt, osiągnął we wrześniu 2009 roku, co dało mu miejsce w pierwszej setce najlepszych szachistów na świecie. Obecnie z rankingiem 2612 pkt zajmuje 6. pozycję wśród polskich szachistów i 189 na świecie. Tomasz Markowski pochodzi z Głogowa, a od niedawna jest mieszkańcem Białegostoku.
Otwarte Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Szachach Błyskawicznych organizowane są przez Klub Szachowy "MARATON" Łomża już po raz piąty. Rozegrane zostaną w niedzielę 29 kwietnia w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Początek o godz. 10.00. W turnieju mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy dostosują się do jego regulaminu, dostępnego na stronie www.maratonlomza.pl. Zapisy do turnieju przez stronę internetową, e-mailem na adres zarzad@maratonlomza.pl lub telefonicznie pod nr 530 310 948. Organizatorzy dopuszczają również możliwość zapisu w dniu turnieju w sali gry do godz. 9.45 jednak jak mówi Kotarski, lepiej byłoby zarezerwować sobie miejsce wcześniej.
Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku.