„Obietnica poranka” to tytuł spektaklu, który zadebiutuje już w najbliższą sobotę na deskach Teatru Lalki i Aktora. Dzisiaj twórcy przedstawienia podczas konferencji prasowej opowiedzieli o swojej sztuce.
Spektakl oparty jest na autobiograficznej powieści Romaina Gary’ego – francuskiego pisarza, dyplomaty i lotnika polsko-żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Wilnie, a dorastał we Francji. Podczas II wojny światowej walczył jako pilot, a następnie został pisarzem i dwukrotnym laureatem Nagrody Goncourtów.
Spektakl prowadzi widza od dzieciństwa w Wilnie, przez emigrację i doświadczenia wojenne, aż po literackie sukcesy. W centrum opowieści pozostaje jednak matka – silna, pełna pasji kobieta, która nadała sens i kierunek życiu syna.
– Dla mnie jest to spektakl o poświęceniu, ale i o marzeniach. O poświęceniu matki dla syna, ale także syna dla matki. I o marzeniach, które matka ma względem syna – kim on ma być w życiu, a czy te marzenia stają się również jego – powiedziała Magdalena Skiba, reżyserka spektaklu.
Za stronę wizualną odpowiada prof. Piotr Tetlak, projekcje wideo przygotowuje Karol Budrewicz, a muzykę skomponował Tymoteusz Witczak. Autorami adaptacji są Ewa i Maciej Wojtyszko. W obsadzie wystąpią: Beata Antoniuk, Tomasz Rynkowski, Rafał Swaczyna, Adam Piotrowski oraz Wiktor Swaczyna (gościnnie).
Spektakl otworzy sezon artystyczny w Teatrze Lalki i Aktora.
– Będzie to już 38. sezon, więc powoli zbliżamy się do jubileuszu. Rozpoczynamy go znaczącym widowiskiem, które realizujemy ze względu na autora oraz wspaniałych twórców – powiedział dyrektor teatru, Jarosław Antoniuk.
Premiera odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 września o godzinie 17:00.