10 nowych autobusów Scania przyjechało dziś do Łomży. Każdy z nich wart jest ponad milion złotych. Jak mówi Andrzej Petkowski, specjalista ds. technicznych łomżyńskiego MPK, do tej pory to Londyn zamawiał najlepiej wyposażone autobusy. Teraz łomżyński tabor bije Anglików na głowę.
- Zadbaliśmy przede wszystkim o komfort kierowcy. Po siedmiu godzinach pracy ma czuć się tak samo "świeżo", jakby dopiero wsiadał za kierownicę - mówi Andrzej Petkowski.
Kierowca ma swoją własną lodówkę, klimatyzację kabiny, nawigację i komputer informujący, czy jedzie zgodnie z rozkładem jazdy.
Nowe autobusy będą też komfortowe dla pasażerów. Wewnątrz jest sporo miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich i rodziców z dziećmi w wózkach. Siedzenia są wykonane ze stali hartowanej. Wnętrze pojazdu pozwala na skuteczną wentylację, zaś zimą uruchamiane będą liczne grzejniki z boku pojazdu i pod siedzeniami. Autobusy wyposażone są też w podwójne szyby, co sprawia, że są niemal kuloodporne.
W nowych Scaniach zainstalowane są kamery i rejestratory dźwięku. Na zewnątrz pojazdu są specjalne lampy oświetlające, np. w razie awarii oświetlenia w mieście.
Kasowniki wyposażone są w dwa systemy- tradycyjny, kasujący bilet jak dotychczas, i elektroniczny- na karty zbliżeniowe, które mają wejść do użycia.
- Autobusy są wyjątkowo bezpieczne pod względem przeciwpożarowym. W przypadku zagrożenia ze specjalnych pojemników natychmiast wydobywa się piana gaśnicza, która ratuje autobus przed pożarem a silnik przez uszkodzeniem - dodaje Petkowski.
Każdy z nowych autobusów dostarczonych przez Scanię, wart jest ponad milion złotych. Dziś do zajezdni MPK przybyło z fabryki w Słupsku dziesięć pojazdów. Kolejne dwanaście dojedzie do 22. kwietnia.
Nowoczesne pojazdy wyjadą na łomżyńskie ulice najwcześniej w środę. Będą obsługiwać najbardziej obciążone linie- "ósemkę" i "dziesiątkę".