W Łomży dopiero od 13 lipca mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpiecznego kąpieliska nad Narwią. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi około 100 tys. zł, a środki na ten cel pochodzą z dotacji przyznanej przez Miasto Łomża Okręgowemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Łomży.
Decyzja o uruchomieniu kąpieliska zapadła po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w sferze turystyki i rekreacji w 2024 roku. Dotacja w wysokości 100 tys. zł została przyznana WOPR w Łomży na zadanie „Zapewnienie bezpiecznego wypoczynku nad Narwią – organizacja i prowadzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli w 2024 r.”
W tym roku kąpielisko nad Narwią nie będzie dostępne przez cały sezon, ponieważ Rada Miejska nie przyjęła odpowiedniej uchwały do końca grudnia 2023 r., co było warunkiem koniecznym do organizacji kąpieliska. Dodatkowo planowane na ten rok rozpoczęcie budowy bulwarów nadnarwiańskich również wpłynęło na zmianę planów. Przetarg z ubiegłego roku został anulowany, a nowy przetarg ogłoszony na początku kwietnia br. został przedłużony do 10 lipca. W rezultacie zgodnie z ustawą Prawo Wodne, możliwe będzie uruchomienie 30-dniowego “miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli”.
Prezes Okręgowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Łomży Tomasz Malinowski, poinformował, że takie bezpieczne miejsce do kąpieli zostanie zorganizowane od 13 lipca do 11 sierpnia. Od poniedziałku do czwartku na plaży będzie dyżurowało trzech ratowników, a od piątku do niedzieli czterech.
Dodatkowo, od jutra do 1 września 2024 roku, łomżyński WOPR będzie patrolować Narew w granicach administracyjnych miasta Łomża i gminy Łomża, w godzinach od 11:00 do 19:00.
- Będziemy pływać w górę rzeki w stronę Siemienia, Niewodowa, bo jest tam kilka dzikich kąpielisk - mówi Malinowski.
Reklama
Od poniedziałku do czwartku będzie działał jeden patrol, a w weekendy dwa patrole na dwóch łódkach. Patrole na rzece zostały sfinansowane przez Miasto Łomża, Podlaski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski.