Już siedem łomżyńskich aptek przekazało swoje dyżury nocne Aptece Bliska 24h. Są to apteki, które od początku deklarowały, że nie chcą pełnić dyżurów i były do nich zmuszane w wyniku uchwały Rady Miejskiej Łomży. Czy Bliska przejmie dyżury kolejnych aptek w mieście?
Przypomnijmy, że podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej, po kilkuletniej przerwie, uchwalone zostały nocne dyżury aptek. Wcześniej nie były one uchwalane, bo obowiązek zapewnienia dostępu do leków przez całą dobę wypełnia capteka całodobowa, w związku z czym uznano, że nie ma potrzeby ustalania dyżurów przez pozostałe apteki. Jak poinformowała wówczas zastępca prezydenta Agnieszka Muzyk, do Urzędu Miejskiego dotarła informacja o planowanej likwidacji sieci aptek, do której należy całodobowa apteka w Łomży. W tej sytuacji władze miasta uznały, że aby zapewnić dostęp do leków należy powrócić do formuły dyżurów.
Jak się jednak okazało, właścicielka apteki całodobowej zadeklarowała, że będzie ona czynna w dalszym ciągu w niezmieniony sposób. To spowodowało, że część (około ośmiu z 32) aptek w Łomży odmówiło pełnienia dyżurów w sytuacji, kiedy czynna już jest jedna apteka. Mimo to radni po dyskusji doszli do wniosku, że apteka, która obecnie pracuje przez całą dobę, może w dowolnym momencie i z dnia na dzień zrezygnować z takiego sposobu funkcjonowania, a wówczas mieszkańcy pozostaną bez dostępu do leków w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne. Dlatego zdecydowali się na podjęcie uchwały o ustaleniu dyżurów pomimo obecności tej apteki i jej funkcjonowania w mieście.
Jak się okazuje, apteki znalazły wyjście z tej sytuacji. Od pewnego czasu pojawiają się komunikaty, o przejęciu dyżurów kolejnych aptek przez Aptekę Bliska 24h. Obecnie swoje dyżury przekazało już siedem z wspominanych ośmiu aptek, które od początku nie chciały tych dyżurów pełnić.
Jak dowiedzieliśmy się bezpośrednio u źródła, czyli w Aptece Bliska 24h, przejmuja ona dyżury tych aptek, które zwracają się z taką prośba, z ich inicjatywy. Jeżeli zgłoszą się kolejne apteki, Bliska przejmie również ich dyżury, bo i tak czynna jest non-stop. Bliska 24h deklaruje też, że przyjmuje na siebie to zobowiązanie na cały okres obowiązywania uchwały określającej grafik dyżurów, czyli do końca 2015 roku i całkowicie dementuje informację, która pojawiła się w czerwcu, o rzekomych planach jej likwidacji. Przeciwnie, niedługo po sesji opublikowana została informacja o planowanym otwarciu kolejnej apteki tej sieci w Łomży (o czym informowaliśmy już w artykule Apteki w Łomży będą dyżurować? z 1 lipca 2015 roku).
Apteki, które dotychczas przekazały swoje dyżury Bliskiej 24h to: Apteka przy ul. Wojska Polskiego 161, Apteki ABC przy Alei Legionów 7B i ul. Małachowskiego 6/50, AkoApteka przy ul. Ks. Janusza I 1, Apteka CEFARM przy ul. Dwornej 35, Apteka Farmacja przy Alei Legionów 40 oraz Apteka Medicines przy ul. Kazańskiej 10/7.