Udało się! W końcu! – tak zapewne powiedziałoby sporo łomżyniaków. Oficjalnie rozpoczęto prace przy ulicy Żydowskiej. Podwykonawca , wyszkowska firma Wodbud jeszcze dziś wmuruje tablice informacyjne.
- Naszym zadaniem w tej chwili będzie wzmocnienie brzegu rzeki, wypalikowanie i zrobienie nasypu Jesteśmy tu pierwszy dzień, zapoznajemy się z terenem. Na razie musimy ustawić dwie tablice informacyjne – powiedział nam p. Rutkowski z Wodbudu.
Realizowane przez warszawską firmę Warbud prace potrwają do listopada 2012 r. Będzie to pierwszy etap budowy terenów sportowo-rekracyjnych nad Narwią, który m. in. zakłada wykonanie portu rzecznego z przystanią pasażerską dla dwóch dużych jednostek, mariny o wymiarach 40 x 30 metrów przystosowanej do obsługi 20 małych jednostek, hangaru oraz bulwarów rzecznych z dwoma ciągami komunikacyjnymi (ścieżką pieszą i rowerową) długości ok. 0,5 km, biegnącymi po koronie niewielkiego nasypu. Inwestycja przewiduje również budowę dróg dojazdowych do bulwaru i portu (od strony ul. Zjazd z miejscami parkingowymi) i ul. Krzywe Koło. Ponadto wykonany zostanie wodociąg z 4 publicznymi kranami z wodą do picia, oświetlenie terenu, w tym przystani i bulwarów (łącznie ponad 50 słupów oświetleniowych) oraz monitoring.
Dokumentację nadnarwiańskich bulwarów opracowali projektanci z Katedry Geoinżynierii Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Nasze bulwary mają być jednym z ważniejszych elementów planowanego już „Szlaku Żeglownego im. Stefana Batorego” - rekonstruowanej trasy wodnej utworzonej przez króla Stefana Batorego, a łączącego Kanał Żerański przez Wisłę, Narew, Biebrzę, Kanał Augustowski do rzeki Niemen (na postawie um.lomza.pl).
Docelowo bulwary mają rozpościerać się między dwoma mostami.