Rada Miejska Łomży uchwaliła plan dyżurów aptek w nocy i w dni wolne od pracy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że przy okazji ujawnił się pewien problem związany z obecnością w Łomży ateki całodobowej. Część łomżyńskich aptek nie chce podporządkować się uchwale Rady Miejskiej.
Od kiedy w Łomży pojawiła się całodobowa apteka przestał być uchwalany plan dyżurów nocnych aptek. Miasto ma co prawda obowiązek zapewnienia dostępu do leków przez całą dobę, ale funkcjonowanie apteki całodobowej ten obowiązek zapewniło, w związku z czym uznano, że nie ma potrzeby ustalania dyżurów przez pozostałe apteki.
Niedawno jednak do Urzędu Miejskiego dotarła informacja o planowanej likwidacji sieci aptek, do której należy cłodobowa apteka w Łomży. W tej sytuacji władze miasta uznały, że aby zapewnić dostęp do leków należy powrócić do formuły dyżurów.
Jak się jednak okazało, właścicielka apteki całodobowej zadeklarowała, że będzie ona czynna w dalszym ciągu w niezmieniony sposób. To spowodowało, że część (około ośmiu z 32) aptek w Łomży odmówiło pełnienia dyżurów w sytuacji, kiedy czynna już jest jedna apteka.
Wiceprezydent Agnieszka Muzyk wskazała jednak na zagrożenie, że apteka, która obecnie pracuje przez całą dobę może w dowolnym momencie i z dnia na dzień zrezygnować z takiego sposobu funkcjonowania, a wówczas mieszkańcy pozostaną bez dostępu do leków w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne. Dlatego nalegała na podjęcie uchwały o ustaleniu dyżurów pomimo obecności tej apteki i jej funkcjonowania w mieście.
Obecne na sesji przedstawicielki odmawiających dyżurowania aptek stwierdziły jednak, że nie podporządkują się uchwale, bo w sytuacji, kiedy działa apteka całodobowa, obowiązek dostępności leków jest zapewniony.
Radni mieli co prawda wątpliwości, czy apteki mają prawo odmówić wykonywania nałożonego przez Radę Miejską obowiązku, ale problem ten nie został jednoznacznie rozstrzygnięty. Ostatecznie rada uchwaliła plan dyżurów nocnych aptek w Łomży pomimo istnienia apteki całodobowej, co jest działaniem korzystnym z punktu widzenia mieszkańców, którzy będą mieli lepszy dostęp do leków.
Czy osiem aptek zrealizuje zapowiedź bojkotu tej uchwały? O tym, jak też o ewentualnych konsekwencjach takiego zachowania ich właścicieli przekonamy się wkrótce.