Reklama

Czym jeździć? Zobacz, co wybierają łomżyniacy!

22/07/2011 19:22

Benzyna, diesel, a może instalacja LPG? Podczas gdy ceny paliw szybują w górę, oszczędny samochód jest na wagę złota. Sprawdziliśmy, czym najchętniej jeżdżą łomżyniacy. Zapytaliśmy o to stu łomżyniaków, mechanika i sprzedawców samochodów.

-Tylko diesel! Oszczędny, mocny... Nie bez powodu samochody z silnikiem tego typu są droższe!- przekonuje Karol Łupiński, kierowca z Łomży.

Podobnego zdania jest 62 ze stu zapytanych łomżyniaków. Podczas przeprowadzanej ankiety pytaliśmy mieszkańców miasta zarówno o to, jaki typ silnika mają w swoim samochodzie, jak i o to, który uważają za najlepszy. Dane o największej liczbie sprzedanych samochodów w dieslu o małej pojemności przekazał nam też salon Fiata "Oscar" z Łomży.

Aż 63 proc. ankietowanych wskazała na silniki wysokoprężne jako najekonomiczniejsze rozwiązanie w dzisiejszych czasach.

Reklama

- Wiele osób zachwala instalacje LPG. Moim zdaniem diesel jest lepszy- z gazem przeglądy są dwukrotnie droższe, silniki psują się częściej, mają mniej mocy- twierdzi Antoni, 48-latek z Łomży.

Instalacja LPG ciągle ma jednak wielu zwolenników. Wśród stu pytanych osób, 30 wskazało właśnie na tego typu rozwiązanie jako najtańsze i najbardziej pożądane. Ogromną wartość ma tu różnica psychologiczna- zupełnie inaczej czujemy się, tankując paliwo za ponad 5 złotych, a inaczej za 2,50zł.

- W naszym salonie sprzedaży największą popularnością cieszy się nowa Octavia Tour z wmontowaną instalacją LPG- mówi Robert Płaza, dyrektor oddziału Skoda Pol- Mot Auto w Łomży. - W ubiegłym roku sprzedawaliśmy bardzo dużo diesli, teraz trend odwraca się w stronę instalacji gazowych. Samochody z dieslem są bowiem dość drogie w eksploatacji, w zakupie- przekonuje Płaza.

Reklama

A co z poczciwą benzyną? Na jazdę na samej benzynie wskazało zalewie siedmiu ze stu zapytanych mieszkańców Łomży. Większość z nich narzekała jednak na słabą jakość paliwa i coraz większe obciążenie budżetu domowego wydatkami na benzynę.

- Wybór rodzaju silnika, i tym samym, rodzaju paliwa, tak naprawdę jest sprawą indywidualną- zaznacza Grzegorz Cekała z salonu Kia Auto "Depczyńscy" w Łomży. - Przy dużej liczbie przejechanych rocznie kilometrów, diesel jest lepszym wyborem. Jeśli jednak jeździmy mało, inwestycja w ten silnik nie zwróci nam się szybko- doradza Cekała.

Reklama

O opinię zapytaliśmy też specjalistę.

- Największą zaletą diesla jest jego małe spalanie. Właścicieli mogą jednak "dobić" wysokie koszty napraw, znacznie przewyższające koszt naprawy silników benzynowych. Awarii łatwo ulegają wtryski, pompa i turbina- wylicza Janusz Kamiński z zakładu "Perfect Service" w Łomży. - Silniki z instalacją LPG są zanadto obciążone, często nie wytrzymują liczby kilometrów, na jakie zostały zaprojektowane. Instalacja znacznie obniża za to koszty tankowania auta- dodaje.

Mechanik, zapytany o silniki benzynowe, uśmiecha się. - Wad nie widzę- mówi. - Są za to wydajne, ciche, dają dobre przyspieszenie- wylicza. - Samochodów z silnikami benzynowymi mamy jednak najwięcej w naprawie- dodaje po chwili.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości