W piątkowe południe w sali konferencyjnej Hotelu Gromada odbyła się debata ekonomiczna z udziałem młodzieży z łomżyńskich szkół średnich. Zorganizowana ona została przez Stowarzyszenie Sapere Aude w ramach obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej, widząc istotną rolę, jaką pełni edukacja z zakresu wiedzy ekonomicznej zarówno w codziennym życiu Polek i Polaków, jak i w szerokim ujęciu – w wymiarze efektywnego rozwoju państwa i wzmacniania jego potencjału gospodarczego. Stowarzyszenie Sapere Aude mając pełną świadomość tego jak ważne zobowiązanie ten fakt ze sobą niesie postanowiło zorganizować debatę ekonomiczną z udziałem młodzieży. Dyskusja panelowa pn. „Edukacja ekonomiczna młodzieży. Na co idą moje pieniądze” odbyła się w piątek 15 marca w sali konferencyjnej łomżyńskiego Hotelu Gromada.
W celu docenienia działań realizowanych przez ostatnie lata właśnie na niwie edukacji ekonomicznej oraz w celu podniesienia poziomu wiedzy na jej temat Stowarzyszenie Sapere Aude zaprosiło do wzięcia udziału w organizowanym wydarzeniu tych, którym edukacja ekonomiczna nie jest już obca, ale powinna być znacznie bardziej znana. Chodzi tutaj o młodych ludzi – uczniów szkół średnich, nie do końca potrafiących jeszcze zrozumieć procesy gospodarcze i często podejmujących nietrafione, ryzykowne dla własnego portfela decyzje. Prelegentami debaty byli nie tylko przedstawiciele młodzieży – studenci Kamil Mocarski i Kuba Stefańczyk, ale także osoby, od których młodzi ludzie mogą się wiele w tej kwestii nauczyć: Krzysztof Ryszard Kozicki - doświadczamy samorządowiec związany z III sektorem od ponad 20 lat; Dariusz Domasiewicz – również doświadczony samorządowiec, od 9 lat radny Rady Miejskiej Łomży oraz dr inż. Stanisław Kaczyński - adiunkt w Katedrze Ekonomii i Finansów Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, wykładowca i przedsiębiorca.
- Edukacji ekonomicznej w mojej ocenie jest za mało, bo sam mam dzieci: nastolatka i córkę, która ma 23 lata. Dzięki temu, że ja jestem ekonomistą, że pasjonuję się ekonomią, zarządzaniem, tym wszystkim, no to swoim dzieciom przekazałem tę wiedzę, przynajmniej tę podstawową. Natomiast jeżeli chodzi o tak szeroko rozumianą ekonomię, nazwijmy to taką społeczną, czyli świadomość młodzieży skąd się biorą pieniądze, jak tymi pieniędzmi efektywnie zarządzać jest na bardzo niskim poziomie” – mówił radny Domasiewicz.
Inicjatywa podjęta przez Stowarzyszenie Sapere Aude i zrealizowana przy bardzo dużym zainteresowaniu młodzieży z łomżyńskich szkół średnich to odpowiedź na pilną potrzebę podjęcia zintegrowanych działań w zakresie zwiększania wiedzy nt. ekonomii społecznej. To również chęć przyczynienia się do rzeczywistego podniesienia poziomu wiedzy dotyczącej tego jak dbać o dobrobyt własny, a tym samym lokalny i narodowy.