Można już zgłaszać kandydatury do konkursu "Nasz sołtys jest NAJLEPSZY". Jego celem jest docenienie i nagrodzenie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Decyzję o ogłoszeniu konkursu podjął zarząd województwa podczas czwartkowego (23.01) posiedzenia. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 lutego br.
–Ta inicjatywa to okazanie wdzięczności i szacunku tym wszystkim osobom, które na codzień dbają o swoje małe ojczyzny i ich mieszkańców. Dobry gospodarz jest na wagę złota,dlatego z prawdziwą przyjemnością ogłaszamy dziś pierwszą edycję konkursu i zachęcamy do zgłaszania najlepszych sołtysów w Podlaskiem!– powiedział członek zarządu Bogdan Dyjuk.
A zrobić to mogą: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa w ilości co najmniej 10 osób, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia sołtysów oraz organy władzy samorządowej gmin: rady gmin, wójtowie, burmistrzowie.
O miano najlepszego sołtysa mogą ubiegać się osoby, które aktualnie pełnią tę funkcję i były sołtysem co najmniej przez cały rok 2024.
W toku konkursu wyłonionych zostanie 16 laureatów, po jednym z każdego powiatu województwa podlaskiego, którzy otrzymają nagrody finansowe lub rzeczowe. Ogłoszenie wyników planowane jest na Dzień Sołtysa – 4 marca 2025 r.
Organizatorem inicjatywy Nasz sołtys jest NAJLEPSZY jest Samorząd Województwa Podlaskiego. Jej koordynatorem – Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów wiejskich.