31 sierpnia mija termin zakończenia realizacji Projektu „Domek Pastora w Łomży - centrum aktywności turystycznej i kulturalnej". Wszystkie prace budowlane zostały już wykonane i pozostały jedynie dostawy sprzętu i wyposażenia oraz infokiosków.
Koszt wykonania robót budowlanych wraz z zamienną dokumentacją projektową i projektem wystroju wnętrz wyniósł 2 mln 845 tys. złotych (w tym roboty dodatkowe i uzupełniające 660.105,88 zł). Koszt wyposażenia i zakupu infokiosków - ok. 500.000 zł. Dofinansowanie Projektu wynosi 90% kosztów kwalifikowalnych. Całkowita wartość wydatków kwalifikowalnych będzie znana po końcowym rozliczeniu Projektu - nie może być ona jednak większa niż 3.304.071,44 zł czyli od kwoty określonej w Umowie o dofinansowanie Projektu.
Projekt ma charakter wielofunkcyjny i zawiera następujące formy turystyki:
Projekt zakłada ofertę całoroczną. Zasadnicza część inicjatyw turystyczno-kulturowych będzie się odbywała bez względu na porę roku, np. wystawa prac malarskich, warsztaty, działalność grup artystycznych i historycznych. Są to przedsięwzięcia, które będą odbywały się w odrestaurowanym zabytkowym obiekcie, który stanowi swoistą wizytówkę wielokulturowego miasta, co tym bardziej podnosi rangę wydarzeń, a co za tym idzie, zapewnia wydłużenie sezonu turystycznego do pełnego roku.
Domek Pastora w Łomży będzie również działał na rzecz całego regionu m.in. poprzez innowacyjną, łatwą i intuicyjną w obsłudze sieć infokiosków. Turysta odwiedzający miasto Łomża będzie mógł nie tylko zapoznać się z atrakcjami turystycznymi jakie oferuje Łomża, ale również z atrakcjami jakie czekają na niego w całym regionie. Na terenie miasta zainstalowanych będzie 5 paneli LCD w najatrakcyjniejszych punktach związanych z obsługą i ruchem turystycznym.
Sformułowana zostanie unikatowa na skalę regionu oferta skierowana do jednostek edukacyjnych w tym „zielonych szkół”. W Centrum aktywności turystycznej i kulturalnej będzie można zorganizować warsztaty tematyczne, nawiązujących do tradycji, historii, folkloru Łomży i otaczającej ją przyrody, na które składać się będą zajęcia przyrodnicze, artystyczne, historyczne, ekologiczne, regionalne, a także wycieczki. Ponad to można będzie zorganizować zajęcia dla studentów z uczelni wyższych w Łomży, jak również szkół wyższych z ościennych województw tj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego czy lubelskiego, umożliwiające studentom pogłębienie wiedzy zdobytej na studiach dotyczącej regionu.