Dożynki w gminie Śniadowo to od czterech lat tradycja. Co roku zmienia się miejsce, w którym odbywa się święto plonów. Jednego lata dożynki gminne organizowane są w Śniadowie, a innego w Szczepankowie. W ubiegłą niedzielę organizatorami była stolica gminy oraz śniadowska parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W południe odprawiona została dziękczynna Msza św. w lokalnej parafii, która rozpoczęła uroczystości dożynek we wsi. Następnie zgromadzeni udali się do centrum Śniadowa na plac, na którym kontynuowano obchody.
Przed występami artystycznymi oraz konkursami i zabawami dla dzieci, lokalni samorządowcy i duchowieństwo podzieliło się chlebem ze zgromadzonymi. Wójt gminy zaapelował o pomoc dla poszkodowanych po suszy oraz przejściu trąby powietrznej w gminie.
- Rozpoczęliśmy piękną homilią dziękczynną w intencji rolników, w której mogliśmy wszyscy uczestniczyć i podziękować panu Bogu za wszelkie dary, za plony tegoroczne, choć zapewne pogoda była zmienna. Wiosną i wczesnym latem doświadczyliśmy suszy. W ostatnich tygodniach także różnego rodzaju trąby przechodziły przez teren naszej gminy – mówi wójt gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski.
- Razem wspierajmy się i wspomagajmy się w tych trudnych chwilach. Ja również apeluję do wszystkich Państwa, jeżeli macie taką wolę o wsparcie poszkodowanych po ostatniej wichurze, która miała miejsce na terenie trzech sołectw: Sierzputy Marki, Stare Jelimite, Jemielite Wypychy. My jako samorząd gminy w miarę własnych możliwości wesprzemy poszkodowanych. Nie pozostawimy naszych sąsiadów samych sobie – dodaje Rafał Pstrągowski.
Wydarzeniu towarzyszyła pochmurna aura, lecz nie przeszkadzało to zgromadzonym ludziom. Podczas tegorocznych dożynek odbyły się m.in. zawody sportowe oraz wiele występów artystycznych.
Przyszłoroczne dożynki gminne odbywać się będą w Szczepankowie. W myśl tradycji święta plonów po raz kolejny gmina Śniadowo podziękuje Bogu za dary, jakie od niego otrzymała.