9-letni Filip Kosiński okazał się największą niespodzianką rozegranych w dniach 17-18 maja na Pływalni Miejskiej Nr 2 w Łomży Ogólnopolskich Drużynowych Zawodów w Pływaniu Dzieci 10-11 lat. Filip, który jako młodszy od innych zawodników, udział w zawodach wziął poza konkurencją, uzyskał czasy lepsze od swoich o rok starszych kolegów i był najlepszym pływakiem z obu łomżyńskich klubów, jakie wystawiły swoje drużyny.
W wyścigu na 50m stylem dowolnym młody łomżyniak osiągnął najlepszy czas 36:29s, podczas gdy najlepszy czas 10-letniego zawodnika to 37:64s. Na dystansie 50m stylem klasycznym uzyskał 4 wynik 53:47, przy najlepszym czasie 50:53. W trzecim swoim starcie ponownie był najlepszy, osiągając wynik 40:71s w konkurencji 50m stylem grzbietowym. Najszybszy okazał się również w ostatnim swoim wyścigu 100m stylem zmiennym, dopływając do mety z czasem 1:34:15s. Miejmy nadzieję, że to początek wspaniałej kariery sportowej młodego pływaka.
W całych zawodach udział wzięło ponad 160 zawodników z Łomży, Olsztyna, Białegostoku, Suwałk, Augustowa, Pisza, Bielska Podlaskiego i Sokółki. Łomżę reprezentowali zawodnicy dwóch klubów: Łomżyńskiego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Tęcza" oraz UKS "Butterfly" MOSiR Łomża. Wśród łomżyńskich zawodników klasyfikowanych w zawodach, najlepszy wynik uzyskała Wiktoria Mamczyc (ŁMUKS "Tęcza"), która w konkurencji 100 m stylem klasycznym na 31 startujących zawodniczek, zajęła 5 miejsce z wynikiem 1:44:20s. Aleksander Modzelewski (ŁMUKS "Tęcza") był dziewiąty na dystansie 100m stylem klasycznym z czasem 1:53:48s, a Aleksandra Czerwińska (ŁMUKS "Tęcza") zajęła 10 miejsce na 45 startujących zawodniczek, w konkurencji 100m stylem dowolnym z wynikiem 1:28:82s.
- Ja ogromnie się cieszę, że wreszcie ta pływalnia zaczęła żyć pełnią życia. Mam na myśli naukę pływania dla przedszkolaków, te pierwsze zawody najwyższej rangi, bo są to eliminacje do ogólnopolskich mistrzostw w pływaniu. To jest sukces pani Ewy Gąsiorowskiej, kierownika tej pływalnie, to jest sukces Łomży, że po raz pierwszy zawody pływackie tej rangi odbywają się w naszym mieście - mówił prezydent Mieczysław Czerniawski, który osobiście otworzył zawody w Pływalni Nr 2 i udekorował pierwszych zwycięzców medalami.
Prezydent przyznał, że liczy na to iż w przyszłości, zarówno program nauki pływania dla przedszkolaków, jak też regularne szkolenie w klubach sportowych zaowocuje tym, że Łomża doczeka się zawodnika z krajowej czołówki. Okazuje się, że właśnie pokazał się pierwszy kandydat, utalentowany zawodnik, o którym do tego momentu wiedzieli rodzice i trener. Miejmy nadzieję, że ten talent będzie się rozwijał i przyniesie nam wszystkim wiele radości.