Reklama

Galeria pod Arkadami pozostanie tam gdzie była. Miasto wycofało się ze sprzedaży kamienicy

17/01/2025 12:10

Władze miasta Łomży odstąpiły od planu ewentualnej sprzedaży kamienicy, w której już od blisko 45 lat mieści się Galeria pod Arkadami. Powodem miała być zbyt niska wycena kamienicy oraz duży sprzeciw wśród artystów, którzy opowiadali się za pozostaniem galerii w starej lokalizacji.

Galeria pod Arkadami istnieje już od 1980 roku i jest najstarszą galerią łomżyńską. Miejsce to stanowi bardzo ważny element kulturalny miasta, gdyż to właśnie tam od tak wielu lat prezentowane są największe dzieła artystów z regionu i Polski. Wspaniałe fotografie, grafiki, obrazy, rzeźby i instalacje, które się tu znajdowały, podziwiało mnóstwo ludzi, w tym również pasjonaci sztuki z zagranicy, co rozsławiło to miejsce, na dość dużo skalę.

W ubiegłym roku miasto postanowiło natomiast o ewentualnej sprzedaży kamienicy na rogu ul. Farnej i Starego Rynku, w której znajduje się Galeria pod Arkadami oraz inne miejskie instytucje, takie jak: Wydział Kultury Sportu i Inicjatyw Społecznych oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.  Władze tłumaczyły swoją decyzję złym stanem technicznym budynku oraz faktem, iż samorząd nie miał pieniędzy na jego remont. Wiadomość ta wywołała duży bunt wśród artystów, którzy twierdzili, iż przeniesienie galerii oznaczałoby dla Łomży stratę bardzo ważnego punktu na mapie kulturalnej miasta. Galeria pod Arkadami nie byłaby już galerią pod arkadami.

Reklama

Do sprzedaży kamienicy jednak nie doszło i nie dojdzie. Miasto wycofało się z planów jej ewentualnej sprzedaży. Powodem takiej decyzji była zbyt niska wycena nieruchomości, która wyniosła poniżej 1,5 mln złotych.

Są to niewielkie środki i z pewnością byłyby one niewystarczające do zapewnienia i przygotowania nowych siedzib miejskich instytucji, takich jak: Wydziału Kultury czy Galerii Pod Arkadami. Miasto wsłuchało się również w głos środowiska artystycznego, opowiadającego się za pozostawieniem galerii w obecnym miejscu poinformował Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.

Reklama

Decyzję władz miasta z ulgą przyjęli lokalni artyści i osoby związane z galerią. 

- Bardzo się cieszę, że Galeria Pod Arkadami, będzie mogła działać nadal, aby Łomża była dalej ważnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Będziemy prezentować wielu wspaniałych twórców. Tak jak to się działo przez ostatnie 45 lat- powiedziała w rozmowie z nami Kaja Kozon, kierownik Galerii pod Arkadami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/01/2025 12:10
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości