Już po raz 15. w Łomży spotykają się młodzi Polacy zamieszkujący różne kraje Europy, by rywalizować w przeróżnych dyscyplinach sportowych podczas Igrzysk Polonijnych. Młodzi sportowcy od poniedziałku rozpoczną rywalizację, a w niedzielę spotkali się na uroczystej inauguracji Igrzysk.
- Te Igrzyska są szczególne, jako że jest 25-lecie powstania Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i 15-lecie naszych Igrzysk czyli imprezy sportowej, którą zainicjował świętej pamięci pan Jan Stypuła. Zaczęło się od tenisa stołowego w Łomży, takie małe zawody sportowe tenisa, jak również potem one kolejnego roku były w Solecznikach, zaprzyjaźnionym takim polskim mieście na Litwie. No i tak się to rozciągnęło na taki wielki, szeroki zakres - opowiada Hanka Gałązka, prezes łomżyńskiego oddziału "Wspólnoty Polskiej".
Co roku w Igryzskach uczestniczy kilkuset młodych sportowców, Polaków mieszkających głównie na wschodzie Europy. W tym roku jest ponad 600 uczestników z zagranicy, a łącznie z dziećmi z Polski w Igrzyskach udział weźmie około tysiąca zawodników. Od lat jest to największa impreza sportowa w Łomży i całym regionie. Młodzież rywalizować będzie w 11 dyscyplinach sportowych.
- Mamy w tym roku uczestników z sześciu krajów poza Polską. Jest Sankt Petersburg czyli Rosja, jest Litwa, bardzo liczna grupa. Jest też bardzo liczna grupa z Białorusi i z Ukrainy, jest Estonia, Rumunia - wylicza Hanka Gałązka.
Impreza jest wyjątkowa w skali całego kraju i przez to doceniana przez Ministerstwa Sportu i Spraw Zagranicznych, które przekazują co roku środki finansowe na jej organizację.
- Cieszymy się, że mamy polskie korzenie i mamy taką możliwość, żeby przyjeżdżać do Polski na te Igrzyska - mówi Antonina Szczyrska ze wsi Susły na Ukrainie, której syn po pierwszych Igrzyskach skorzystał z propozycji senatora Stypuły i podjął naukę w Polsce, gdzie ukończył z wyróżnieniem SGGW.
Igrzyska Polonijna trwać będą do 2 lipca, kiedy to w hali II LO odbędzie się uroczyste zakończenie połączone z wręczeniem trofeów sportowych.