W Polsce żyje 4 tys. 200 osób, które mają minimum 100 lat. Z rejestru PESEL wynika, że na początku czerwca br. zdecydowaną większość wśród nich stanowią kobiety (ponad 3 tys. 400). Najstarsze seniorki w Polsce mają po 115 lat. W Łomży stulatków mamy dziesięcioro.
Najwięcej osób mających 100 lat i więcej jest zameldowanych w województwach: mazowieckim (724 osoby), wielkopolskim (417 osób), małopolskim (378 osób) i śląskim (376 osób). W województwie podlaskim mieszka 188 osób w wieku co najmniej 100 lat, w tym 140 z nich to kobiety. Według rejestrów Urzędu Miejskiego w Łomży, wśród nas jest 10 osób, które ukończyły bądź ukończą w 2015 roku 100 lat życia. W gronie łomżyńskich stulatków również przeważają kobiety. Jest ich aż osiem na dwóch panów. Najstarsza z nich jest pani, która żyje już 105 lat. Trzy kolejne osoby są o trzy lata młodsze, jedna ma 101 lat, a pozostałe pięć urodziło się dokładnie 100 lat temu.
Całkiem niedawno, bo 8 maja 2015 roku prezydent Mariusz Chrzanowski, miał okazję składać życzenia z okazji setnych urodzin pani Stanisławie Getek (na zdjęciu - fot. UM Łomża). Wkrótce będzie miał jeszcze dwukrotnie taki zaszczyt, bowiem właśnie dwie z 10 wymienionych mieszkańców Łomży obchodzić będą setne urodziny jesienią tego roku.
Szacuje się, że na świecie żyje ok. 455 tys. stulatków, a do 2050 roku ich liczba może przekroczyć nawet milion. Obecnie krajem z największą liczbą osób, które przekroczyły 100. rok życia są Stany Zjednoczone. Najstarszym człowiekiem w historii była Jeanne Calment, która w chwili śmierci miała 122 lata i 164 dni. Naszym łomżyńskim stulatkom życzymy wieloletniego pobicia tego rekordu.