"Dobry posiłek w szpitalu" to program pilotażowy wprowadzony przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r., do którego przystąpił Szpital Wojewódzki w Łomży. Celem programu jest poprawa jakości żywienia w szpitalach, a także edukacja żywieniowa. Jak wygląda przykładowy jadłospis pacjentów przebywających w oddziałach Szpitala Wojewódzkiego w Łomży?
Zwiększenie dostępności porad żywieniowych oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia świadczeniobiorców w szpitalach - to główne cele programu pilotażowego, który realizowany jest we wszystkich oddziałach szpitalnych poza Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddziałem Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki.
Diety szpitalne podzielone są m.in. na:
Z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu” dowiadujemy się m.in. o tym, że:
Okres realizacji programu pilotażowego obejmuje etapy: 1) organizacji, podczas którego Fundusz zawiera umowy na realizację programu pilotażowego, trwający nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.; 2) realizacji, podczas którego są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, trwający do dnia 30 czerwca 2024 r.; 3) ewaluacji, trwający do dnia 31 października 2024 r.
Warunkiem realizacji programu pilotażowego jest: 1) publikowanie przez realizatora programu pilotażowego na swojej stronie internetowej, codziennie w dni robocze, zdjęć co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu; 2) opracowywanie jadłospisów na co najmniej 7 dni, a także publikacja jadłospisów na stronie internetowej realizatora programu pilotażowego; 3) zapewnienie regularności posiłków, w tym zapewnienie, że przerwa pomiędzy posiłkami nie powinna być dłuższa niż 12 godzin; 4) dokonywanie i dokumentowanie weryfikacji zgodności posiłku z jadłospisem oraz organoleptycznej oceny podstawowych parametrów posiłków obejmującej świeżość produktów, temperaturę, zapach oraz wygląd i konsystencję tego posiłku; weryfikacja i ocena ma być prowadzona codziennie w zakresie wszystkich posiłków w co najmniej połowie rodzaju stosowanych diet, a każda ze stosowanych diet musi być oceniona minimum raz w tygodniu. Dziennik Ustaw – 3 – Poz. 2021 § 11. 1. Rozliczenie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego odbywa się na podstawie umowy na realizację programu pilotażowego, o której mowa w § 4 pkt 1, po zrealizowaniu świadczeń opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem stawki w wysokości 25,62 zł za osobodzień pobytu w szpitalu świadczeniobiorcy zakwalifikowanego do programu pilotażowego.
Reklama
W ramach programu i związanych z nim przepisami prawnymi, na stronie łomżyńskiego szpitala możemy znaleźć cyklicznie publikowane tygodniowe jadłospisy, a także zdjęcia posiłków. Śniadania, obiady i kolacje podzielone są na poszczególne diety, takie jak: dieta podstawowa, dieta łatwostrawna i dieta cukrzycowa.
Przykładowo dieta podstawowa swoje zastosowanie ma u osób przebywających w szpitalach, nie wymagających specjalnych modyfikacji dietetycznych. Żywienie podstawowe powinno spełniać wszystkie warunki prawidłowego żywienia, stanowi podstawę do planowania diet leczniczych. Natomiast dieta łatwostrawna stosowana jest u pacjentów po zabiegach chirurgicznych, w trakcie rekonwalescencji, w chorobach zapalnych żołądka i jelit, w refluksie żołądkowo-przełykowym, w przewlekłym zapaleniu wątroby, w przewlekłym zapaleniu trzustki, w infekcjach przebiegających z gorączką, w nadpobudliwości jelita grubego, biegunkach, w chorobach przyzębia, w żywieniu osób w podeszłym wieku.
W jadłospisie obowiązującym w tym tygodniu (13/11 - 19/11) w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży znajdziemy m.in.:
W przypadku śniadania dla pacjenta, wobec którego stosowana jest dieta podstawowa znajdziemy:
W przypadku obiadu dla pacjenta, wobec którego stosowana jest dieta łatwostrawna znajdziemy:
W przypadku kolacji dla pacjenta, wobec którego stosowana jest dieta cukrzycowa znajdziemy:
Dodatkowo warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku Szpital Wojewódzki w Łomży przeszedł pozytywnie ocenę ekspertów Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i otrzymał Certyfikat szpitala dobrej praktyki żywienia klinicznego - leczenie przez żywienie.

źródło: GOV/ szpital-lomza.pl
źródło zdjęć: szpital-lomza.pl