Reklama

Innowacyjne żywienie w łomżyńskim szpitalu. Co jedzą hospitalizowani w ramach programu pilotażowego? [FOTO]

13/11/2023 12:37

"Dobry posiłek w szpitalu" to program pilotażowy wprowadzony przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r., do którego przystąpił Szpital Wojewódzki w Łomży. Celem programu jest poprawa jakości żywienia w szpitalach, a także edukacja żywieniowa. Jak wygląda przykładowy jadłospis pacjentów przebywających w oddziałach Szpitala Wojewódzkiego w Łomży?

"Dobry posiłek" - cel programu i rodzaje diet szpitalnych

Zwiększenie dostępności porad żywieniowych oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia świadczeniobiorców w szpitalach - to główne cele programu pilotażowego, który realizowany jest we wszystkich oddziałach szpitalnych poza Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddziałem Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki.
 

Diety szpitalne podzielone są m.in. na:

  • DIETĘ PODSTAWOWĄ, 
  • DIETĘ ŁATWOSTRAWNĄ,
  • DIETĘ ŁATWOSTRAWNĄ Z OGRANICZENIEM TŁUSZCZU, 
  • DIETĘ ŁATWOSTRAWNĄ Z OGRANICZENIEM SUBSTANCJI POBUDZAJĄCYCH WYDZIELANIE SOKU ŻOŁĄDKOWEGO, 
  • DIETĘ BOGATORESZTKOWĄ, 
  • DIETĘ Z OGRANICZENIEM ŁATWO PRZYSWAJALNYCH WĘGLOWODANÓW, 
  • DIETĘ O KONTROLOWANEJ ZAWARTOŚCI KWASÓW TŁUSZCZOWYCH, 
  • DIETĘ UBOGOENERGETYCZNĄ, 
  • DIETĘ BOGATOBIAŁKOWĄ,
  • DIETĘ NISKOBIAŁKOWĄ, 
  • DIETĘ ELIMINACYJNĄ,
  • DIETĘ PAPKOWATĄ, 
  • DIETĘ PŁYNNĄ WZMOCNIONĄ.
     

Rozporządzenie Ministra Zdrowia 

Z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu” dowiadujemy się m.in. o tym, że:

Reklama

Okres realizacji programu pilotażowego obejmuje etapy: 1) organizacji, podczas którego Fundusz zawiera umowy na realizację programu pilotażowego, trwający nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.; 2) realizacji, podczas którego są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, trwający do dnia 30 czerwca 2024 r.; 3) ewaluacji, trwający do dnia 31 października 2024 r. 

Warunkiem realizacji programu pilotażowego jest: 1) publikowanie przez realizatora programu pilotażowego na swojej stronie internetowej, codziennie w dni robocze, zdjęć co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu; 2) opracowywanie jadłospisów na co najmniej 7 dni, a także publikacja jadłospisów na stronie internetowej realizatora programu pilotażowego; 3) zapewnienie regularności posiłków, w tym zapewnienie, że przerwa pomiędzy posiłkami nie powinna być dłuższa niż 12 godzin; 4) dokonywanie i dokumentowanie weryfikacji zgodności posiłku z jadłospisem oraz organoleptycznej oceny podstawowych parametrów posiłków obejmującej świeżość produktów, temperaturę, zapach oraz wygląd i konsystencję tego posiłku; weryfikacja i ocena ma być prowadzona codziennie w zakresie wszystkich posiłków w co najmniej połowie rodzaju stosowanych diet, a każda ze stosowanych diet musi być oceniona minimum raz w tygodniu. Dziennik Ustaw – 3 – Poz. 2021 § 11. 1. Rozliczenie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego odbywa się na podstawie umowy na realizację programu pilotażowego, o której mowa w § 4 pkt 1, po zrealizowaniu świadczeń opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem stawki w wysokości 25,62 zł za osobodzień pobytu w szpitalu świadczeniobiorcy zakwalifikowanego do programu pilotażowego.

Reklama

 

Zastosowanie poszczególnych diet i przykładowy jadłospis w łomżyńskim szpitalu

W ramach programu i związanych z nim przepisami prawnymi, na stronie łomżyńskiego szpitala możemy znaleźć cyklicznie publikowane tygodniowe jadłospisy, a także zdjęcia posiłków. Śniadania, obiady i kolacje podzielone są na poszczególne diety, takie jak: dieta podstawowa, dieta łatwostrawna i dieta cukrzycowa.

Przykładowo dieta podstawowa swoje zastosowanie ma u osób przebywających w szpitalach, nie wymagających specjalnych modyfikacji dietetycznych. Żywienie podstawowe powinno spełniać wszystkie warunki prawidłowego żywienia, stanowi podstawę do planowania diet leczniczych. Natomiast dieta łatwostrawna stosowana jest u pacjentów po zabiegach chirurgicznych, w trakcie rekonwalescencji, w chorobach zapalnych żołądka i jelit, w refluksie żołądkowo-przełykowym, w przewlekłym zapaleniu wątroby, w przewlekłym zapaleniu trzustki, w infekcjach przebiegających z gorączką, w nadpobudliwości jelita grubego, biegunkach, w chorobach przyzębia, w żywieniu osób w podeszłym wieku. 

Reklama

 

W jadłospisie obowiązującym w tym tygodniu (13/11 - 19/11) w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży znajdziemy m.in.:
 

W przypadku śniadania dla pacjenta, wobec którego stosowana jest dieta podstawowa znajdziemy: 

  • Płatki jęczmienne na mleku
  • Herbata
  • Pieczywo jasne
  • Pieczywo razowe
  • Rama
  • Kieł. biała parzona
  • Ser edamski
  • Sałata          
  • Jabłko

 

W przypadku obiadu dla pacjenta, wobec którego stosowana jest dieta łatwostrawna znajdziemy: 

  • Zupa brokułowa
  • Schab w sosie
  • Kasza pęczak
  • Marchewka duszona  
  • Kompot

 

W przypadku kolacji dla pacjenta, wobec którego stosowana jest dieta cukrzycowa znajdziemy: 

  • Kawa mleczna
  • Pieczywo jasne
  • Pieczywo razowe
  • Rama
  • Kiełbasa żywiecka
  • Rzodkiewka
  • Sałata

Dodatkowo warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku Szpital Wojewódzki w Łomży przeszedł pozytywnie ocenę ekspertów Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i otrzymał Certyfikat szpitala dobrej praktyki żywienia klinicznego - leczenie przez żywienie.

Reklama


źródło: GOV/ szpital-lomza.pl
źródło zdjęć: szpital-lomza.pl

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości