W środę 15 maja PGE Dystrybucja, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, podpisała dwie umowy na pozyskanie 90 mln złotych celem dofinansowania podejmowanych działań inwestycyjnych. Kolejne trzy zostaną podpisane w najbliższym czasie, a łączna kwota uzyskanych środków opiewać będzie na ponad 226 mln zł. Jakość życia mieszkańców sześciu województw Polski Wschodniej – w tym podlaskiego, a co bardziej dla nas istotne samej Łomży i jej okolic ulegnie tym samym znacznemu polepszeniu.
PGE Dystrybucja S.A. to największy Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) w naszym kraju. Obecnie w jego skład wchodzi siedem Oddziałów terenowych. Jednym z nich jest Oddział Białystok - największy dystrybutor energii elektrycznej w północno-wschodniej Polsce, który będzie realizował dwie inwestycje energetyczne właśnie w naszym regionie.
Przyśpieszenie rozwoju gospodarczego oraz podniesienie jakości życia mieszkańców naszego miasta oraz jego okolic możliwe będzie dzięki udziałowi PGE Dystrybucja S.A. w naborze prowadzonym w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. Program ten finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a wsparciem w jego ramach objęte są projekty tyczące się m.in. rozwoju inteligentnych sieci dystrybucji energii elektrycznej, zrównoważonej turystyki, czy też zwiększenia dostępności kolejowej i drogowej.
Dzięki skutecznemu udziałowi w konkursie przeznaczonym dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, możliwa będzie realizacja aż dwóch znaczących inwestycji właśnie przez PGE Dystrybucja Oddział Białystok. Pieniądze pozyskane z programu będą przeznaczone na modernizację linii 110kV Łomża 1 – Łomża 2 oraz modernizację stacji 110/15 kV Łomża. W ramach zadania zmodernizowanych zostanie 3,8 km linii WN. Uzyskane dofinansowanie wynosić będzie 34 mln złotych, co stanowi 73% całkowitego kosztu planowanych inwestycji (46,5 mln zł).
Modernizacje, które będą zrealizowane przez białostocki oddział spółki to dopiero początek szeregu transformacji w infrastrukturze elektroenergetycznej w naszym rejonie. Stanowić one będą także bardzo ważny etap w procesie rozwoju sieci dystrybucyjnych, który jest szczególnie istotny dla wszystkich mieszkańców.