Reklama

Jedwabne: Potępili rasistowskie napisy

05/09/2011 06:02

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielnym spotkaniu przy pomniku pomordowanych Żydów w Jedwabnem- informuje Gazeta Wyborcza Białystok. Uczestnicy chcieli w ten sposób potępić incydent sprzed kilku dni, kiedy na pomniku pojawiły się hasła "Nie przepraszam za Jedwabne".

Wczorajsze spotkanie zorganizował Piotr Kadlcik, przewodniczący Wyznaniowej Gminy Żydowskiej w Warszawie.

Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób- wśród nich nie było mieszkańców ani przedstawicieli Jedwabnego.

Uczestnicy odmówili modlitwy i zapalili znicze, odbyło się też kilka wystąpień.

- Dzisiaj zbieramy pokłosie wieloletniej pobłażliwości prokuratury i władz na antysemickie wydarzenia, których nasilenie obserwujemy od wielu lat. Hańba, do której doszło w Jedwabnem to prosta konsekwencja tych zachowań. Być moze czas najwyższy zakończyć tego rodzaju politykę. Nie sądzę, by mieszkańcy Jedwabnego mieli jakikolwiek związek z tym aktem, natomiast uważam, że jest on dowodem, że miejsca naszej wspólnej pamięci przestały być bezpieczne- uważa Piotr Kadlcik. Komentarz ten został zamieszczony na stronie Wyznaniowej Gminy Żydowskiej przed spotkaniem w Jedwabnem.

Reklama

Pomnik w Jedwabnem został już odnowiony, nie ma na nim śladu rasistowskich napisów sprzed kilku dni. Uczestnicy spotkania poinformowali jednak, że rozpoczęto już tworzenie programu monitorowania tego typu miejsc, tak, by akty wandalizmu już się nie powtórzyły.


Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości