Miasteczko ruchu drogowego, czyli miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogą bezpiecznie, ale praktycznie uczyć się zasad ruchu drogowego, ma szansę powstać w Łomży. Inwestycja miałaby stanąć obok Skate Parku przy ul. Ks. Anny.
- Władze Łomży poinformowały Marszałka Województwa Podlaskiego, że są zainteresowane budową w naszym mieście miasteczka ruchu drogowego- mówi Anna Sobocińska, rzecznik prasowy łomżyńskiego Urzędu Miasta.
Miasteczko, współfinansowane ze środków unijnych, musiałoby istnieć co najmniej przez pięć lat. Warunkiem jest też wskazanie terenu o powierzchni ok. 2ha, gdzie mogłoby stanąć.
Łomża wskazała taki teren obok Skate Parku przy ul. Ks. Anny. Opiekę nad kompleksem zapewniłaby zaś Spółdzielnia Mieszkaniowa "Perspektywa".
- Deklarację utrzymania w należytym stanie technicznym obiektu oraz opiekę nad nim zadeklarował Zarząd Spółdzielni. Gdyby wskazane miejsce nie znalazło akceptacji w oczach władz wojewódzkich, miasto jest w stanie wskazać alternatywną lokalizację- informuje zastępca prezydenta Beniamin Dobosz.
Jeśli budowa miasteczka powiodłaby się, dzieci i młodzież zyskałyby teren do nauki przepisów o ruchu drogowym. Łomża miałaby też miejsce do przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową i motorowerową.
85 proc. inwestycji sfinansowane zostałoby ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15 proc. pochodzić będzie ze środków budżetu państwa.