Chodzi o 17-kilometrowy odcinek Śniadowo - Łomża Południe. Już jutro Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekaże go kierowcom.
"Nawierzchnia z betonu cementowego zapewni wyższą odporność na koleinowanie, co jest szczególnie ważne na trasie, z której w dużej mierze będą korzystać pojazdy ciężarowe. W ramach inwestycji wybudowano węzeł Śniadowo na połączeniu z drogą wojewódzką nr 677 oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) - Chomentowo Zachód i Chomentowo Wschód. Jutrzejsze udostępnienie do ruchu tego odcinka możliwe jest dzięki ukończeniu prac na łącznicach węzła Łomża Południe, realizowanego w ramach odcinka Łomża Południe - Łomża Zachód. To umożliwi połączenie z drogą wojewódzką nr 677." - informuje białostocki oddział GDDKiA.
Kolejny odcinek, z którego skorzystają kierowcy, połączy istniejące obwodnice Stawisk i Szczuczyna.
"To 18 km dwujezdniowej trasy, również z nawierzchnią betonową, przy czym na blisko 1,6 km obwodnicy Stawisk dobudowano drugą jezdnię. Nowa trasa biegnie wzdłuż obecnej DK61. Wybudowano na niej węzeł Grabowo, na połączeniu z DP1828B oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) - Zabiele Wschód i Zabiele Zachód."
Przed końcem lipca oddany zostanie też odcinek Kolno - Stawiski
"Oddanie do ruchu tego 16-kilometrowego odcinka sprawi, że kierowcy będą mieli do dyspozycji łącznie prawie 44 km trasy ekspresowej od węzła Kolno, na północ od Łomży, do końca obwodnicy Szczuczyna. Węzeł Kolno połączy trasę S61 z istniejącym przebiegiem DK61 i DK63. Powstał nowy odcinek DK63 o długości ponad 2,2 km oraz przebudowano drogę powiatowej nr 1903B na długości ponad 1,1 km. Zbudowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych - Górki Zachód i Górki Wschód, oraz drugą jezdnię (zachodnią) na obwodnicy Stawisk na długości 3,4 km." - informuje GDDKiA.
Reklama
Jesienią gotowa ma być trasa Łomża Południe - Łomża Zachód
"Z łącznic węzła Łomża Południe kierowcy skorzystają już jutro, a cała trasa, o łącznej długości ok. 7,2 km, będzie gotowa jesienią tego roku. W ramach tej inwestycji powstaje również prawie 9 km nowego przebiegu drogi krajowej nr 63, która połączy się z S61 na węźle Łomża Południe, wyprowadzając ruch w kierunku Zambrowa.|
Wkrótce rozpoczną się pracę na odcinkach Podborze - Śniadowo i Łomża - Kolno
"Realizacja tych dwóch odcinków ułatwi korzystanie z fragmentów oddawanych w tym roku. Pierwszy z nich to budowa połączenia drogi ekspresowej S8 z S61 o długości blisko 19,5 km wraz z nowym węzłem Podborze na S8 i przebudową ok. 3 km tej trasy. W II połowie 2021 r. po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) od Wojewody Mazowieckiego, będą mogły rozpocząć się prace budowlane na tym odcinku. Zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2023 r." - dodaje GDDKIA.
Reklama
Dyrekcja zaznacza jednak, że większe znaczenie ma odcinek pomiędzy węzłami Łomża Zachód i Kolno, czyli 12,7-kilometrowa obwodnica Łomży z nowym mostem na Narwi. GDDKiA odstąpiła w maju od umowy z winy wykonawcy.
"Zdając sobie sprawę ważności tego odcinka, zarówno dla mieszkańców Łomży jak i ciągłości S61, w lipcu zamierzamy ogłosić ponowny przetarg, który wyłoni nowego wykonawcę. Planujemy podpisać z nim umowę, w formule Projektuj i buduj, na początku 2022 r. Jego zadaniem będzie – ze względu na strategiczne znaczenie tego fragmentu dla funkcjonowania całego szlaku Via Baltica – osiągnięcie przejezdności tej części S61 z końcem 2023 r. Nie wykluczamy nawet takiej sytuacji, że wykonawca zbuduje i w 2023 roku odda do ruchu jedną jezdnię, a całość rok później." - informuje GDDKiA.
Reklama
Roboty na odcinku Szczuczyn - Ełk Południe mają zakończyć się w drugim kwartale 2022 roku, a prace na odcinku Ełk Południe - Wysokie w IV kwartale 2022 roku. W IV kwartale 2022 roku ma zostać do oddana do użytku trasa główna na odcinku Wysokie - Raczki. Na odcinku Suwałki - Budzisko zaawansowanie rzeczowe prac szacowane jest na 59 proc.
fot. GDDKiA