Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Łomży otrzymało od PGW Wody Polskie zgodę na organizację na miejskiej plaży nad Narwią „miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli”.
WOPR dostał zgodę prowadzenia „miejsca… do kąpieli” od 27 czerwca do 25 lipca.
To, czy kąpielisko ruszy tego lata, zależy od uchwalenia stosownej uchwały rady miejskiej i zapewnienia finansowania WOPR. Dodatkowo, jak przekazuje Tomasz Malinowski, prezes WOPR Łomża, jego stowarzyszenie wystąpi do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego o dodatkowe fundusze na wakacyjne wodne patrole w granicach administracyjnych miasta.
Przypomnijmy. Konieczność podjęcia przez radę miejską takiej uchwały wynika z obowiązującej od dwóch lat nowelizacji ustawy Prawo wodne. Wprowadziła ona m.in. podział na kąpieliska i miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, które mogą działać maksymalnie przez 30 dni. Dlatego w poprzednie wakacje po raz pierwszy od lat oficjalnego kąpieliska nad Narwią nie było.
W związku z pandemią koronawirusa, o tym czy w tym roku na plaży miejskiej nad Narwią przy moście majora „Hubala” i kąpieliskach w całym kraju będzie można plażować, zadecyduje ostatecznie rząd.