Reklama

Kierowcy z Łomży najczęściej nieprawidłowo cofają

06/05/2020 13:17

W Łomży w 2019 roku doszło do 745 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jej mieszkańców przypada 11,8 zdarzeń drogowych - czytamy w opracowaniu ekspertów serwisu rankomat.pl. Najczęściej zdarzenia powodowane były nieprawidłowym cofaniem.

Eksperci portalu rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Nasze miasto uplasowało się na 23. pozycji - na każdych 1000 mieszkańców przypada 11,8 zdarzeń drogowych. Najgorzej spośród wszystkich badanych wypadają Katowice, najlepiej - Kędzierzyn-Koźle. Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.

Kierowcy z Łomży najczęściej nieprawidłowo cofają

Według opracowania najwięcej zdarzeń drogowych w Łomży powstało w wyniku nieprawidłowego cofania - 153 (20,54%). Do innych przyczyn wypadków i kolizji w naszym mieście można zaliczyć: niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - 147 (19,73%); nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu - 141 (18,93%); nieprawidłową zmianę pasa ruchu - 72 (9,66%) i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - 59 (7,92%).

Reklama

W którym województwie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych?

W czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie podlaskim doszło do 14 654 zdarzeń drogowych. Najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie, w którym doszło do 11 455 zdarzeń drogowych, lubuskie (12 731 zdarzeń) oraz świętokrzyskie (14 518 zdarzeń). Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Reklama

Ile kierowcy z Łomży płacili za OC?

W 2019 roku w Łomży, na obowiązkową polisę trzeba było przeznaczyć średnio 677 zł, czyli o 20 zł więcej w porównaniu do średniej wojewódzkiej i o 42 zł mniej niż w stolicy regionu - Białymstoku. Najdrożej spośród wszystkich badanych miast było we Wrocławiu, gdzie średnia składka OC wyniosła aż 939 zł, natomiast najtaniej wMielcu: średnio 515 zł.

- Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulując ryzyko wystąpienia kolizji, biorą pod uwagę miejsce zamieszkania kierowcy. Każde miasto jest inaczej oceniane przez ubezpieczycieli ze względu na sieć dróg, liczbę ich użytkowników czy czas spędzany przez nich w trasie. Takim sposobem kierowcy z Wrocławia, Warszawy i Gdańska płacą więcej za OC niż np. mieszkańcy Łomży – mówi  Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Reklama

Źródło: rankomat.pl

zdj. ilustracyjne

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości