Nowogród już po raz 25. stał się stolicą kultury kurpiowskiej. W ubiegłą niedzielę do miasta przybyło ponad 370 osób z całego kraju, które wystąpiły w ramach konkursów zorganizowanych podczas XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.
Jubileuszowa, już 25 edycja imprezy zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Wydarzenie rozpoczął barwny, ludowy korowód, który przemaszerował przez teren Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
- Bardzo szybko ten czas nam ucieka. W roku 1993 z inicjatywy ówczesnego wojewody łomżyńskiego pana Wiesława Bagińskiego pierwsza impreza została zrealizowana. Pomysłodawcą imprezy była pani Tereska Pardo, która dzisiaj te zespoły ocenia. Jest już na emeryturze, natomiast korzystamy z jej wiedzy – przybliża historię festiwalu dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, Jarosław Cholewicki.
Tego dnia na jej scenie usłyszeć można było ponad 60 podmiotów wykonawczych w postaci: śpiewaków, gawędziarzy, zespołów pieśni i tańca oraz kapel. Do konkursu stanęły zespoły z m.in. Nowogrodu, Turośli, Nowej Rudej, Łysych, Myszyńca i okolic Wyszkowa.
- Prawie 60 zespołów, które reprezentują dzisiaj kulturę kurpiowską. To pokazuje, że i ten język, i te stroje, i te zwyczaje, i tradycja przeżyją – komentuje Jacek Piorunek, wiceprzewodniczący sejmiku podlaskiego.
Nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Starostwo Powiatowe w Łomży, gmina Turośl oraz Marek Olbryś. Podczas trwania imprezy odbywały się warsztaty etnograficzne, na których młodzież mogła poznać ginące profesje.
- Mamy tutaj piękny region. Po prostu fantastyczna kultura, tradycja i ja się cieszę, że jest taka osoba. Mam na myśli tutaj Jarosława Cholewickiego, który jest dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury, który dba o to, by ta tradycja i kultura kurpiowska nie zaginęła, żeby cała Kurpiowszczyzna żyła i tętniła życiem – mówi poseł Bernadeta Krynicka.
Występy Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich odbywającego się w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oceniało Jury w składzie:
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:
zespoły śpiewacze– grupa dorosłych
I nagroda Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu I nagroda Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej I nagroda Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca II nagroda Zespół Śpiewaczy z Turośli II nagroda Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy III nagroda Męski Zespół Śpiewaczy ”Kurpiowszczyzna” z Myszyńca III nagroda Kobiecy Zespół Śpiewaczy ”Kurpiowszczyzna” z Myszyńca- seniorki III nagroda Męski Zespół Śpiewaczy ”Kurpiowszczyzna” z Myszyńca- seniorzy III nagroda Chłopaki ze Zbójnejzespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:
I nagroda - nie przyznano II nagroda Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli II nagroda Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy „Łomża” z Łomży II nagroda Grupa Śpiewacza Dziewcząt „Młode Kurpie” z Jednorożcazespoły folklorystyczne:
I nagroda Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Białe” z Golądkowa I nagroda Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca II nagroda Zespół„Puszcza Zielona” z Łysych- kobiety II nagroda Zespół „Pniaki i krzaki” z Lelisa III nagroda Zespół „Nowe latko” z Lelisa III nagroda Zespół „Łysoziańskie nuty” z Łysych III nagroda Dziecięcy Zespół Folklorystyczny”Turoślanie” z Turośli III nagroda Integracyjny Zespół Folklorystyczny”Szansa” z Zambrowa Wyróżnienie Zespół Folklorystyczny” Maryna” z Łomży
soliści śpiewacy – grupa dorosłych:
soliści śpiewacy – grupa dzieci i młodzieży:
I nagroda Alicja Chojnacka z Golądkowa Wyróżnienie Adam Zwierzchowski z Jednorożcagawędziarze:
I nagroda Joanna Sadowska z Nowogrodu II nagroda Izabela Szewczyk z Nowogrodu III nagroda Dominika Walczyk z Dobrego Lasu III nagroda Izabela Piaścik z Dobrego Lasu III nagroda Karolina Siwik z Dobrego Lasusoliści instrumentaliści – grupa dorosłych:
I nagroda Jan Kania z Turośli I nagroda Zenon Kaczyński z Łysych II nagroda Czesław Drząszcz z Myszyńca III nagroda Edward Koziatek z Zawad III nagroda Michał Olchowik z Łomżysoliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:
I nagroda Dawid Sutkowski z Turośli II nagroda Karol Sadłowski z Turośli II nagroda Adam Sadłowski z Turośli Wyróżnienie Piotr Zakrzewski z Nowogrodukapele:
I nagroda Kapela Jana Kani z Turośli I nagroda Kapela Grzesia z Susk Nowych II nagroda Kapela „Kurpie białe” z Dąbrowy II nagroda Kapela „Matyski” z Czarni III nagroda Kapela Bałdygów z Mazuchówki III nagroda Kapela „Miód na serce” z Łomży III nagroda Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowapara taneczna:
I nagroda Justyna Godlewska i Sylwester Chojnacki z Golądkowa I nagroda Jolanta Samsel i Mariusz Pliszka z Myszyńca II nagroda Dawid Wilga i Weronika Jóźwik z Jednorożca III nagroda Gabriela Wawrzyniak i Kacper Żmuda z Łomży III nagroda Anna Kubiak i Wiktor Więckowski z JednorożcaW kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:
zespoły wokalne i aranżacje instrumentalne:
Wyróżnienie Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” z Wyszkowa