Park Przemysłowy Łomża rozpoczął wdrażanie pionierskiego programu partnerstwa z miastami i starostwami położonymi w subregionie łomżyńskim. Stosowne porozumienia podpisano ze starostwami powiatowymi w Łomży, Kolnie, Grajewie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem oraz z urzędami miast w Kolnie, Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem.
Zakres współpracy między Parkiem Przemysłowym Łomża, a instytucjami administracji samorządowej przewiduje tworzenie korzystnych warunków do lokalizacji i rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości na obszarach objętych porozumieniami, prowadzenie wspólnych projektów na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz pozyskiwanie na ten cel środków zewnętrznych, a także współorganizację sympozjów i konferencji umożliwiających efektywniejszą współpracę świata biznesu z lokalnymi samorządami. Działania te mają stanowić jeden z elementów zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej ziemi łomżyńskiej.
- Współpraca Parku z samorządami subregionu łomżyńskiego wpisuje się w cele realizowane przez Spółkę i przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie – zauważa Prezes Parku Przemysłowego Łomża Andrzej Kiełczewski.
Pierwszy krok w tym zakresie został już poczyniony. Park Przemysłowy Łomża przystąpił do realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia projektu "Platformy startowe dla nowych pomysłów". Celem projektu jest wsparcie przedsiębiorców startupowych poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków do prowadzenia i rozwoju nowych, innowacyjnych pomysłów biznesowych w formie przedsiębiorstw typu startup. Park Przemysłowy Łomża pełniąc rolę podmiotu odpowiedzialnego za przygotowanie i realizację działań objętych projektem stworzył płaszczyznę szerokiej współpracy z jednostkami wsparcia przedsiębiorczości, do której weszły wszystkie starostwa powiatowe i ważniejsze ośrodki miejskie subregionu łomżyńskiego oraz liczne uczelnie wyższe i instytucje otoczenia biznesu.
Jak cenna to inicjatywa zwraca uwagę wicestarosta powiatu łomżyńskiego Lech Szabłowski.
-To czego brakuje w Łomży i na ziemi łomżyńskiej to miejsc pracy. Starostwo powiatowe w Łomży mając duże doświadczenie w realizowaniu różnego rodzaju projektów wspierających przedsiębiorczość aktywnie włączyło się do współpracy z Parkiem Przemysłowym Łomża przy realizacji projektu mającego na celu wsparcie ludzi aktywnych, ludzi przedsiębiorczych,którzy działają i chca rozwijać się na naszym rynku.
Podobnego zdania jest Tomasz Bronicki - Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Kolno.
- Chcemy pracować szczególnie na rzecz młodych wykształconych ludzi, którzy mają pomysł na siebie, wchodzących w biznes. Mam nadzieję, że będziemy pomocni w uzyskaniu wsparcia na realizację najlepszych, najbardziej innowacyjnych pomysłów – zaznacza Bronicki.
Podpisane porozumienia stanowią element wdrażanego przez Park Przemysłowy Łomża programu budowy szerokiego partnerstwa na rzecz wspierania lokalnej przedsiębiorczości skupiającego instytucje otoczenia biznesu, szkoły wyższe oraz jednostki samorządu terytorialnego.