Dziś na nieczynnym wiadukcie przy ul. Poznańskiej w Łomży zawisł baner z hasłem: „NIE CHCEMY IMIGRANTÓW W ŁOMŻY”. To prowokacyjne hasło, które niewątpliwie jest elementem pseudo debaty w sprawie powstania Centrum Integracji Cudzoziemców.
Interwencję w tej sprawie podjęła już łomżyńska policja. Czyn zapewne wpisuje się w dyskusję na temat planów utworzenia w naszym mieście Centrum Integracji Cudzoziemców.
Jutro na sesji Rady Miasta Łomży radni będą debatować nad przyjęciem stanowiska w sprawie powstania tej placówki. Projekt ten jest częścią rządowej strategii migracyjnej, która przewiduje utworzenie 49 takich centrów w całej Polsce, z czego trzy miałyby funkcjonować w województwie podlaskim – w Białymstoku, Suwałkach i właśnie w Łomży.
W ramach działalności Centrum migranci mogliby liczyć na pomoc w adaptacji, organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych, kursy języka polskiego, szkolenia zawodowe oraz pomoc prawną. Co istotne, cudzoziemcy korzystający z tych usług nie będą mieszkać w centrach, a jedynie korzystać z oferowanych programów wsparcia.
Pojawienie się baneru odczytujemy jako próbę eskalacji nastrojów społecznych. Część lokalnych populistów wykorzystuje temat migracji do podsycania emocji oraz budowania kapitału politycznego.
