Zdecydowaną większością głosów radni zdecydowali o przystąpieniu miasta Łomży do tworzącego się Łomżyńskiego Forum Samorządowego. Choć pojawiły się pewne wątpliwości, a nawet jeden, zdecydowanie przeciwny głos, uchwała została podjęta.
Łomżyńskie Forum Samorządowe ma reprezentować interesy samorządów z dawnego województwa łomżyńskiego w kraju i za granicą. Członkami stowarzyszenia będą przedstawiciele miast, gmin i powiatów, a także osoby działające na rzecz środowisk lokalnych. Taka forma współpracy ma ułatwić min zdobywanie większych środków unijnych. Podobne uchwały podjęły już lub podejmą w najbliższym czasie pozostałe samorządy z terenu dawnego województwa łomżyńskiego.
Przeciw przystąpieniu do Forum opowiedział się radny Maciej Borysewicz, którego zdaniem jest to całkowicie zbędne działanie. Radny podnosił też, że miasto wystąpiło w ostatnim czasie z kilku organizacji, jak choćby Związek Miast Polskich, bo stwierdziło, że nic się w nich nie dzieje i dalsza przynależność oraz opłacanie składek członkowskich nie ma sensu. Borysewicz podkreślił także, że to nie lobbing dużej grupy samorządów decyduje o przyjęciu projektów, na które pozyskiwane są środki zewnętrzne, a jakość tych projektów.
Zarówno radny Borysewicz, jak też kilka innych osób miało wątpliwości dotyczące funkcjonowania biura tego stowarzyszenia, a w szczególności jego finansowania.
Ostatecznie jednak radni zdecydowaną większością głosów podjęli uchwałę o przystąpieniu Łomży do Łomżyńskiego Forum samorządowego podobnie, jak zrobiło to już 10 innych samorządów spośród 22, które zadeklarowały taką wolę.
Więcej na temat Łomzyńskiego Forum Samorządowego pisaliśmy w artykułach: Po co miastu Forum? oraz Prezydent Chrzanowski: powstanie Łomżyńskie Forum Samorządowe [VIDEO]