Reklama

Łomża oceniana lepiej niż rok temu

19/07/2011 08:12

Więcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wzrost dochodów własnych, więcej pieniędzy pozyskanych z funduszy unijnych, a nawet wyniki sprawdzianu szóstoklasistów- te wszystkie kryteria zadecydowały o tym, że Łomża otrzymała 36. miejsce wśród wszystkich 65 miast na prawach powiatu w Polsce. To awans o osiem miejsc w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Ranking Samorządów przygotowała "Rzeczpospolita". Składał się on z dwóch etapów. W pierwszym brane były pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów i obejmowały one m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2007-2010, dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2007-2010 czy wartość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W drugim etapie samorządy wypełniały ankietę, która obejmowała m.in. udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w wydatkach ogółem w latach 2007-2010, stopę bezrobocia, ocenę wiarygodności kredytowej czy nawet wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2010 i 2011 roku.

Reklama

Te kryteria zadecydowały o przyznaniu Łomży 36. miejsca. W sumie nasze miasto zdobyło 48, 13 pkt. Wyżej od nas jest Białystok (12 pozycja) i Suwałki (31 pozycja).  W rankingu samorządów, wśród miast na prawach powiatu po raz piąty z rzędu zwyciężył Poznań, wyprzedzając Sopot i  Leszno.

W osobnym zestawieniu obejmującym wykorzystanie funduszy unijnych zdobyliśmy zaś 11. miejsce, tym razem wyprzedzając Białystok (33. miejsce) i Suwałki (20. pozycja).  W ubiegłym roku w rankingu wykorzystania pieniędzy z Unii byliśmy na 15. pozycji.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości